Andrzej Cudzich to legendarna postać polskiego jazzu, wybitny kontrabasista, kompozytor i pedagog, który odeszdł od nas dwanaście lat temu.

12888765_10205851882362231_348205548729379200_o

W hołdzie jego pamięci Michał Wierba wraz z muzykami związanymi z Andrzejem Cudzichem: Ronnie Burrage (uczestnikiem sesji Andrzej Cudzich Quartet – Able To Listen) i Mikołajem Budniakiem (Prezesem Fundacji im. Andrzeja Cudzicha) stworzył projekt Tribute to Andrzej Cudzich. Zespół wykonuje utwory Cudzicha zarejestrowane na dwóch autorskich albumach- Able To Listen i Simple Way. Zespół wystąpi w Polsce na dwóch koncertach:

15.04 – Jazz Kino Zielona Góra
16.04 – Zamek Nidzica

Skład zespołu:
Michał Wierba – fortepian
Mikołaj Budniak – kontrabas
Ronnie Burrage (USA) – perkusja

RONNIE BURRAGE – (urodzony 19 października 1959, St. Louis, Missouri), amerykański perkusista jazzowy. Jego styl czerpie elementy z hard bopu, bebopu, funku i soulu.

Burrage występował z Duke’em Ellingtonem w wieku dziewięciu lat grając na perkusji i wibrafonie.
W wieku od 15 lat, Burrage został zaangażowany do zespołu No Commercial Potential, który supportował koncerty fusion George’a Duke’a.

W wieku 17 lat przeniósł się do Nowego Jorku,gdzie grał z Sonny Fortune, Lesterem Bowie, Defunkt, Teruo Nakamura, sir Roland Hanna, Arthur Blythe, Jackie McLean, Andrew Hill i McCoy Tyner. Lista artystów z którym współpracował i nagrywał Burrage zawiera takie nazwiska jak: Branford Marsalis, Frank „Kuumba” Lacy, Donald Harrison, Terence Conely, Victor Bailey, Gene Jackson, Kevin Eubanks, Woody Shaw, Defunkt, Barbara Dennerlein, Michał Urbaniak, Ray Anderson, Abdullah Ibrahim, Joanne Brackeen, Jack Walrath, Sonny Fortune, Courtney Pine, Joe Zawinul, Archie Shepp, Gary Thomas, Wallace Roney, Kenny Kirkland, Marcus Miller. Burrage koncertował również z Waynem Shorterem, jednym z największych kompozytorów jazzowych końca XX wieku.

W latach 1994-2002, Ronnie Burrage pracował jako wykładowca na University of the Arts w Filadelfi. Obecnie, Burrage jest producentem i dyrektorem artystycznym w Bluenoise Studio i profesorem na Pennsylvania State University.

MICHAŁ WIERBA – pianista, kompozytor, aranżer, producent.

Według krytyków czołowy przedstawiciel mainstreamowego jazzu młodego pokolenia. Publiczność ceni go za improwizacje i rozpoznawalny styl gry.

Naukę gry na fortepianie rozpoczął w wieku lat 17, by już po dwóch latach studiować na Akademii Muzycznej w Katowicach pod kierunkiem prof. Wojciecha Niedzieli, a w 2008 roku triumfować na Bielskiej Zadymce Jazzowej, gdzie miał okazję występować przed najważniejszym zespołem jazzowym lat 2000’- Wayne Shorter Quartet.

Pianista idzie za ciosem i nagrywa swoją debiutancką płytę BLACKJACK – concept album zawierający autorskie kompozycje lidera.

W 2008 roku artysta sformował WIERBA&SCHMIDT QUINTET, który zdobył nagrody niemal na wszystkich znaczących festiwalach w Polsce i nagrał cztery albumy wysoko oceniane przez prasę jazzową.

W roku 2010 zespół triumfował na GETXO JAZZ FESTIVAL w Hiszpanii i zdobył drugą nagrodę na festiwalu w Hoeilaart.

W roku 2011 artysta otrzymał dyplom z wyróżnieniem na Akademii Muzycznej w Katowicach, a grupa Wierba&Schmidt Quintet została nominowana do nagrody Gwarancje Kultury za rok 2010. TVP KULTURA transmitowała koncert artysty z gościnnym udziałem saksofonisty Piotra Barona.

Od 2013 roku artysta występuje z zespołem MICHAŁ WIERBA DOPPELGANGER PROJECT – eklektyczną formacją z fortepianem jako instrumentem wiodącym i rozbudowaną sekcją instrumentów perkusyjnych, penetrującą pogranicze jazzu i world music. W 2014 ukazał się album zespołu pod tytułem „Orange Sky”.

Michał Wierba wielokrotnie występował na antenie Radiowej Trojki. Ostatni występ, nagrany z udziałem wybitnego saksofonisty Macieja Sikały i grupy MICHAŁ WIERBA PROJECT, ukaże się w formie albumu live nakładem wydawnictwa ForTune w 2016 roku.

W roku 2014 pianista dołączył do zespołu producenckiego MAG BALAY (Mag Balay, Szymon Piotrowski, Michał Wierba). Debiutancki album będący efektem ich pracy ukaże się w roku 2016.

Artysta nie ustaje w poszukiwaniach i formuje nowe trio z Szymonem Piotrowskim i Józefem Michalikiem. Album nad którym obecnie pracują będzie podstawą pracy doktorskiej Michała Wierby na Akademii Muzycznej w Krakowie.