5 kwietnia miała miejsce 5. jubileuszowa już edycja koncertu „Panny z dobrych domów na rzecz bezdomnych zwierząt”. Jak to bywa od 2011 roku wszystkie zebrane z biletów i aukcji fundusze trafią na konto fundacji prozwierzęcych. W tym roku do Stowarzyszenia EkoStraży i fundacji 2plus4 dołączyły „Otwarte Klatki”.

Tegoroczny koncert odbył się w innym miejscu niż cztery poprzednie. Klub Firlej został zamieniony na mieszczący sie w centrum Wrocławia Stary Klasztor. Klub młody bo 2-letni ale już wpisujący się w kulturalną i koncertową mapę tej dolnośląskiej stolicy. Przejdźmy jednak do konkretów.

Panny-z-dobrych-domow-zaspiewaja-po-raz-piaty-7

Koncerty te jak co roku mają swoją formułę i tematykę. Występy „panien” przeplatane są aukcjami dzieł sztuki prowadzonymi przez Monikę Jaworską z Radia Ram i Radka Bieleckiego z kabaretu Neo-Nówka. W tym roku na aukcje swoje prace przekazały Paulina Mager, Paulina Korbaczyńska, Lenka Kubica, Agnieszka Nyklasz, Magda Podsiadły, Olga Kamińska, Joanna Górawska, Marta Dutka, Marta Lech i Anna Kloza-Rozwadowska.
Tematyką była muzyka filmowa. Usłyszeliśmy więc piosenki znane z polskich i zagranicznych filmów w aranżacjach na trio jazzowe i kwartet smyczkowy. Za aranżację odpowiedzlany był gitarzysta Maciej Czemplik. Na scenie towarzyszyli mu Żenia Betliński (bas) i Michał Polak (perkusja). Nie zabrakło także kwartetu smyczkowego w składzie Małgorzata Kogut-Ślanda, Olga Kwiatek, Ewa Hofman i Bożena Papała. Za aranżację kwartetu smyczkowego odpowiada duet Bartosz Pernal i Przemek Michalak.

Na scenie pojawiły się natomiast wokalistki od zawsze występujące na „Pannach” oraz debiutantki. Każda z nich wykonała po dwa utwory.

Natalia Grosiak, główna pomysłodawczyni tego przedsięwzięcia przepięknie zaśpiewała „Ballade czołgisty” („Czterej pancerni i pies”) oraz „Sleep Safe and Warm” („Dziecko Rosemary”). Natalia Lubrano zauroczyła wszystkich wykonaniem „On Green Dolphin Street” („Green Dolphin Street”) oraz „Calling You” („Bagdad Cafe”). Wykonanie tego drugiego utworu na długo pozostanie w mojej pamięci. Ostatnia ze „starych panien” Ada Styrcz wykonała dwa utwory polskojęzyczne – „Kolorowy wiatr” („Pokahontaz”) oraz „Rzeka marzeń” („W pustyni i w puszczy”), doskonale przy tym rozbawiając publiczność.

Po raz pierwszy na scenie „dla bezdomnych zwierząt” zaśpiewały Shata Qs, świetnie się zapowidająca Karolina Łopuch oraz aktorka Magda Kumorek.
Shata Qs wykonała reggaeową wersję „I see fire” („Hobbit”) oraz jeden z utworów, który znalazł się na ścieżce dźwiękowej do filmu „Zmierzch”.
Karolina Łopuch zmierzyła się z takimi utworami jak „Nim wstanie dzień” („Prawo i pięść”) oraz „Ziarno prawdy” wykonywane na co dzień przez Katarzynę Nosowską.
Magdalena Kumorek przepięknie wykonała utwór Seweryna Krajewskiego „Uciekaj moje serce” z „Janka Serce”.

To był już mój piąty koncert „Panien z dobrych domów” i wierzę, że nie będzie on ostatni.