Rokrocznie Konkurs na Indywidualność Jazzową, organizowany przy okazji międzynarodowego festiwalu Jazz nad Odrą, cieszy się niesłabnącą popularnością. W tym roku do konkursu zgłosiło się aż 28 zespołów, spośród których do finałowej rozgrywki zostało zakwalifikowanych 8 wykonawców.

Komisja Kwalifikacyjna w składzie: Artur Lesicki, Artur Majewski, Bartosz Pernal, Igor Pietraszewski i Wojtek Siwek, uznała, że 16 i 17 kwietnia przed publicznością 51. Festiwalu Jazz nad Odrą,  zaprezentują się następujący wykonawcy:

1. VEHEMENCE  QUARTET (Katowice)
2. PeGaPoFo (kwartet) (Kraków)
3. EXPLORATION QUARTET (Gdańsk)
4. KAMIL PIOTROWICZ  QUINTET  (Gdańsk)
5. GLOBAL  SCHWUNG  QUINTET  (Poznań)
6. GUDZ  (sekstet) (Poznań)
7. WEEZDOB  COLLECTIVE (Poznań)
8. Grzegorz Piasecki (Wrocław)

W jury konkursu znalazły się wybitne nazwiska i jazzowe autorytety: Paweł Brodowski dziennikarz i redaktor naczelny „Jazz Forum”, uznany amerykański saksofonista – Lee Konitz, wybitny perkusista jazzowy i kompozytor – Joe La Barbera, Leszek Możdżer – światowej sławy pianista i od tego roku dyrektor artystyczny festiwalu Jazz nad Odrą oraz Dariusz „Oles” Oleszkiewicz, ceniony na świecie kontrabasista jazzowy.

Wybrany przez jury laureat Grand Prix 51. Jazzu nad Odrą, którego nagrodę funduje Prezydent Wrocławia, wystąpi na koncercie w sobotę, 18 kwietnia.

Laureat Grand Prix  każdej edycji Konkursu na Indywidualność Jazzową w następnym roku ma swój koncert podczas festiwalu. W tym roku ubiegłoroczni laureaci NSI QUARTET zagrają we wspólnym projekcie z Leszkiem Możdżerem!

51. Jazz nad Odrą rozpocznie się 14 kwietnia 2015 roku i potrwa 7 dni, do poniedziałku, 20 kwietnia. Na większość spośród głównych koncertów tegorocznej edycji JnO zaprosimy miłośników jazzu do gościnnych sal wrocławskiego Impartu przy ul. Mazowieckiej 17.