Gorąco zapraszamy na trzecią już edycję projektu Żydowskie Granie, która odbędzie się 29-30 listopada 2014 r. w synagodze im. Nożyków w Warszawie. W tym roku zagrają dla nas zespoły Shofar (Raphael Rogiński – gitara elektryczna, Mikołaj Trzaska – saksofon i klarnet basowy oraz Macio Moretti – perkusja) oraz Strobilo (Hubert Zemler, Maciej Cierliński oraz Paweł Szamburski). W tym roku także warsztaty muzyczne dla dzieci pt. „Klezmerska muzyka” prowadzone przez klarnecistę Pawła Szamburskiego, które odbędą się w niedzielę 30 listopada w JCC Warszawa (ul. Chmielna 9a).

ŻYDOWSKIE GRANIE_plakat

  • Sobota 29 listopada SHOFAR; Synagoga im. Nożyków; godz. 19.00

Formację tworzą trzej instrumentaliści: Raphael Rogiński – gitara elektryczna, Mikołaj Trzaska – saksofon i klarnet basowy oraz Macio Moretti – perkusja. Ideą Shofaru jest wykreowanie wspólnego języka dla tradycyjnej muzyki chasydzkiej i free jazzu. Artyści sięgają do chasydzkich tradycji: od religijnych, magiczno-transowych nigunów do wywodzących się z liturgii, bardziej tanecznych, frejlaksów. Szukają więzi z przeszłością poprzez jej niezwykłe, twórcze przetworzenie.

  • Niedziela – 30 listopada Warsztaty dla dzieci – „Klezmerska muzyka”; Centrum Społeczności Żydowskiej JCC Warszawa – ul. Chmielna 9A; godz. 12.00.

Warsztaty wprowadzą dzieci w magiczny świat klezmerskich melodii. Prowadzący – wybitny klarnecista i kompozytor – Paweł Szamburski opowie o historii i tradycji tej muzyki, która przez długie lata towarzyszyła codziennemu życiu w Europie Wschodniej i Środkowej. Następnie w ramach wspólnej zabawy dzieci nauczą się kilku klezmerskich utworów. Finałem spotkania będzie zespołowy koncert dzieci i Pawła Szamburskiego. Grupa wiekowa 7-12 lat. Zapisy na warsztaty: Na warsztaty „Klezmerska muzyka” prowadzone przez Pawła Szamburskiego zapraszamy dzieci w wieku 7-12 lat. Obowiązują zapisy! Prosimy zgłaszać dzieci mailowo na adres: kultura@jewish.org.pl Uwaga. Liczba miejsc jest ograniczona!

  • Niedziela – 30 listopada; Strobilo – „Muzyka zapomnianej diaspory”; Synagoga im. Nożyków; godz.19.00

Strobilo tworzą: Hubert Zemler, Maciej Cierliński oraz Paweł Szamburski. Już od czasów biblijnych społeczność żydowska miała bliskie kontakty z Czarnym Lądem. Afrykańskich wyznawców judaizmu cechowała intrygująca i barwna etniczna różnorodność. Projekt „Muzyka zapomnianej diaspory” właśnie do tej różnorodności się odwołuje. Łączy w sobie sefardyjsko-arabskie brzmienia Żydów żyjących w krajach Maghrebu, tradycje etiopskich Falaszów, czy wreszcie afrykańsko-jemenicką historię muzyki ludu Lamba z Zimbabwe i RPA.

Więcej informacji tutaj.