Dzisiejszego wieczora (26.10.2014, g. 20:30) w “Pardon, To Tu” wystąpi ze swoim solowym programem, trębacz Tomasz Dąbrowski. Jest on uważany za jednego z najbardziej oryginalnych trębaczy młodego pokolenia zarówno na Polskiej, jak też i na europejskiej scenie jazzowej. Mając zaledwie 30 lat, wydał trzy płyty solowe, oraz dziesiątki płyt jako współlider i sideman.

Jego mocne, natychmiast rozpoznawalne brzmienie i ekspresywna gra, są inspirowane free jazzem, berlińską awangardą, oraz folkiem wschodnio-europejskim. Tomasz koncertuje ekstensywnie w Europie oraz Ameryce Północnej.

Tomasz Dąbrowski

Tomasz Dabrowski – trabka, balkan horn – jego pierwszy album – TOM TRIO został bardzo entuzjastycznie przyjęty na całym świecie, otrzymując bardzo przychylne recenzje. Dzięki albumowi Tomasz zdobył m.in nominację do Fryderyka, płyta została wybrana jedną z najlepszych płyt 2012 roku przez prestiżowy New York City Jazz Record, a Dąbrowski zdobył tytuł Muzyka Roku – Årets Fynske Jazzmusiker, jako pierwszy Polak w 30-letniej historii tej nagrody.

Druga płyta – “STEPS” to duet z amerykańskim perkusistą Tyshawnem Soreyem, znanym ze współpracy z Johnem Zornem, Ornettem Colemanem i Vijey’em Iyer. Najnowszy album artysty nosi tytuł “Vermilion Tree”, do którego Tomasz zaprosił Kris Davis na fortepianie, oraz Andrew Drury na perkusji. Projekt “S-O-L-O” to próba zmierzenia się z samym sobą. Trąbka i tłumiki będą jedynymi narzędziami artysty.

“Przychodzą momenty w życiu, kiedy wszystko zmienia się bezpowrotnie. Dla mnie 30 urodziny to jeden z takich właśnie momentów, kiedy pierwszy raz w moim życiu zdaję sobie sprawę z upływu czasu, kiedy myśląc o minionej dekadzie widzę że czas upływa coraz szybciej i jest go coraz mniej. Zamiast jednak myśleć o tym co było, staram się patrzeć w przyszłość, szukać nowych środków wyrazu, kolejnych nieotwartych drzwi. Granie solo to niewątpliwie najbardziej wymagająca dla mnie forma, one-man show w którym jestem sam na scenie, nie ma się za kim schować… Zdecydowałem iż 30 urodziny to wyjątkowa okazja by uczcić nowy początek, kolejną dekadę, i zagrać 30 koncertów solo w 30 miastach w całej Europie. Tylko trąbka i tłumiki, wspomagane wyobraźnią, wątpliwościami, i inspiracjami muzyką z którą dorastałem i którą tworzyłem”

Projekt obejmuje koncerty S-O-L-O m.in w Japonii, Polsce, Danii, Niemczech, Francji, Szwecji, Islandii i Rumunii.