Tegorocznemu 10. festiwalowi Skrzyżowanie Kultur towarzyszyło hasło „Legendy i odkrycia”. Od 24 do 28 września, scena przed PKiN rozbrzmiewała dźwiękami całego świata, a publiczność szczelnie wypełniała festiwalowy namiot. Odbyło się 8 koncertów zagranicznych artystów. Poza główną gwiazdą Festiwalu Hugh Masekelą z RPA, któremu towarzyszyła piękna wokalistka Nomfusi, wystąpili również: Zé Luis (Republika Zielonego Przylądka) zespół Su:m (Korea Południowa), Barbatuques (Brazylia), Rastak (Iran), Teta (Madagaskar), Mahmoud Ahmed (Etiopia) oraz Mascarimirì (Włochy).

Po raz drugi odbył się dzień polski Sounds Like Poland. Wydarzenie organizowane wraz z Culture.pl i Muzeum Historii Żydów Polskich otworzyła część konferencyjna, na którą zjechali się eksperci muzyczni z całego świata. Wieczorem na festiwalowej scenie zaprezentowało się 7 obiecujących polskich zespołów etnicznych: Dagadana, Mozaik, Chłopcy kontra Basia, Kapela Maliszów, Sutari, Hańba! oraz Studium Instrumentów Etnicznych. Jak co roku festiwalowi towarzyszyły warsztaty, tym razem prowadzone przez energetyczny zespół Barbatuques z Brazylii. Bohaterem jubileuszowej edycji była jednak publiczność: „To fenomenalni odbiorcy, słuchający w skupieniu, obdarzeni doskonałym smakiem. Za każdym razem, gdy podczas koncertu wymykałam się na chwilę, aby popatrzeć na twarze widzów przepełnione szczęściem, wypływającym z obcowania z piękną muzykę czułam, że kocham ich wszystkich”, mówi Maria Pomianowska.
Reportaż przygotowany przez TVP Kultura.

Festiwal Skrzyżowanie Kultur odbywa się od 2005 r. Łącznie wystąpiło na nim 192 artystów z 61 krajów i 6 kontynentów. Jest największą w Polsce prezentacją muzyki świata i wielokulturowości. Program wydarzenia przygotowuje Rada Programowa: Maria Pomianowska (dyrektor artystyczna), Maciej Szajkowski, Marta Dobosz. Organizatorem festiwalu jest Stołeczna Estrada.

Od 2013 roku dzięki współpracy merytorycznej i wsparciu finansowemu Culture.pl w ramach Festiwalu realizowany jest projekt Sounds Like Poland, który łączy prezentację najciekawszych polskich zespołów muzyki etnicznej z panelami dyskusyjnymi, prowadzonymi przez światowej klasy ekspertów.