19 czerwca o godzinie 20.00 w Śląskim Jazz Clubie w Gliwicach w ramach koncertów z cyklu Czwartek Jazzowy z Gwiazdą wystąpi Jerzy Małek Quartet z autorskim projektem AIR.

„Jest to kwartet extraordinaire, co często brzmi jak trio, bo jego oś, fortepian i bębny, gra jak jeden instrument. Ale jednak to trąbka nadaje ton i od jej pierwszych dźwięków wiadomo czy jest to piosenka o szczęściu w miłości, czy o nieszczęściu w zdradzie tej trąbce jest więcej tytułowego Air, powietrza, niż blachy; więcej atmosfery niż stratosfery; Milesa niż Dizzy’ego. Ta trąbka brzmi naturalnie, jej ton jest szczery, a więc wymowny, zwłaszcza gdy wyraża klasyczne trąbkowe emocje – nostalgię i patos. Naturalna oczywistość dźwięku tchnie perfekcją i pewnością, która nie opuszcza trębacza także w stosunkowo nielicznych, a przez to tym bardziej pamiętnych, momentach brawurowych. Z najgorszych opresji i pułapek jakie udało mu się na samego siebie zastawić, wychodzi zwycięsko z łatwością i wdziękiem, które pozwalają wątpić, czy opresja była prawdziwa, czy może tylko udawana, jak wtedy, gdy klown straszy dzieci, że nie umie jeździć na rowerze. Ten sam klown śpiewa w stolicy archipelagu te habanery o honorze w tropikach jak z Frederico Garcii Lorci. Zdarza się, jak to klownowi, że nuta mu się omsknie łamiąc ładny szyk wdzięcznej melodyjki. Nuta lekko fałszywa, ni czarna, ni biała, w Nowym Orleanie mówili na nie blue notes, a w Rio – desafinado, pewnie Romowie też jakoś to nazywają. Chodzi o taką klownadę właśnie, która tu zmieniła konwencjonalny jazzowy kwartet z konwencjonalnym zacięciem afro-kubańskim w fiestę oryginalnej wirtuozerii, muzykalności i zgrania.”

Jerzy Małek Quartet AIR

Tomasz Tłuczkiewicz – Trębacz na stałe współpracuje z najwybitniejszymi artystami zarówno polskiej jak i zagranicznej sceny muzycznej. Na przestrzeni swojej wieloletniej kariery muzycznej wyłonił takich, z którymi nawiązał najlepsze porozumienie podczas koncertów. Pod hasłem Jerzy Małek Group kryją się takie składy jak: trio, kwartet oraz kwintet. W zależności od wykonywanej muzyki, trębacz zaprasza na swoje koncerty wybranych przez siebie artystów, z którymi wykonuje muzykę własnego autorstwa.

Piotr Wyleżoł – pianista, kompozytor, improwizator. Ukończył Akademię Muzyczną w Katowicach na Wydziale Jazzu i Muzyki Rozrywkowej w klasie fortepianu Wojciecha Niedzieli. Karierę na scenie jazzowej rozpoczął jeszcze w okresie studiów, w zespołach m.in. Janusza Muniaka, Jarka Śmietany i Marka Bałaty. Jako student również był laureatem licznych konkursów i festiwali jazzowych: Jazz Juniors w Krakowie (I nagroda), Festiwal Standardów Jazzowych w Siedlcach (I nagroda), „Klucz do Kariery” – Pomorska Jesień Jazzowa, Jazz nad Odrą we Wrocławiu (nagroda indywidualna dla najlepszego instrumentalisty), Międzynarodowy Konkurs Improwizacji Jazzowej (Katowice). Miał okazję współpracować z wieloma jej osobistościami, jak : Billy Hart, Edd Schuller, Janusz Muniak, Tomasz Szukalski, Jarosław Śmietana, Tomasz Stańko, Jan Ptaszyn Wróblewski, Grzegorz Nagórski, Kazimierz Jonkisz, Andrzej Cudzich, Adam Pierończyk, Gary Bartz, John Purcell, Urszula Dudziak, Mika Urbaniak, Marek Bałata, Ewa Bem, Piotr Baron, Antymos Apostolis, Nigel Kennedy, Steve Logan, Monty Watters, Bennie Maupin, Janis Siegel i inni. Od 2005 roku regularnie współpracuje z Nigelem Kennedy’m, biorąc udział w jego autorskich projektach, a także koncertach muzyki klasycznej, m.in. jako klawesynista w repertuarze J.S.Bacha czy A.Vivaldiego.

Michał Barański – kontrabasista. Ukończył Wydział Jazzu Akademii Muzycznej w Katowicach w klasie prof. Jacka Niedzieli.Już w trakcie studiów rozpoczął współpracę jako sideman z wieloma wybitnymi artystami polskiej i światowej sceny takimi jak: Bennie Maupin, Nigel Kennedy, Dan Tepfer, Atma Anur, Tomasz Stańko, Zbigniew Namysłowski, Marcin Wasilewski, Michał Urbaniak, Aga Zaryan, Janusz Muniak, Urszula Dudziak, Kuba Badach, Ewa Bem, Mieczysław Szcześniak, Dorota Miśkiewicz, Anna Serafińska, Jose Torres, David Doruzka, Carmen Moreno, Grzech Piotrowski, Piotr Baron, Mate.O, zespoły Afromental, New LifeM., TGD i wiele innych. Jest laureatem dwóch nagród Akademii Fonograficznej „Fryderyk” za udział w albumie „Umiera Piękno” Agi Zaryan w kategorii muzyka poetycka oraz za album „Assymetry” Zbigniewa Namysłowskiego w kategorii najlepszy album-muzyka jazzowa. W 2008 roku został wybrany przez czytelników Jazz Forum najlepszym kontrabasistą roku. Od października 2012 jest wykładowcą na Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach w Instytucie Jazzu w klasie kontrabasu i gitary basowej.

Arek Skolik – polski perkusista, kompozytor i aranżer jazzowy. Współpracował ze Stanisławem Soyką, Januszem Muniakiem, Tomaszem Gwincińskim, Leszkiem Możdżerem, Maciejem Sikałą, Andrzejem Urnym, Tymonem Tymańskim, Adamem Lomanią, Tomaszem Szukalskim, Jarosławem Śmietaną, Piotrem Baronem, Piotrem Wojtasikiem, Jerzym Milianem, Joachimem Menclem, Johnem Zornem, Steve’em Loganem, Niną Stiller, Davidem Lamare, Markiem Dyjakiem, Wojciechem Karolakiem i Ireneuszem Dudkiem.

Jerzy Małek Quartet – AIR

Jerzy Małek – trąbka
Piotr Wyleżoł – piano
Michał Barański – kontrabas
Arkadiusz Skolik – perkusja

Bilety: 10 zł przedsprzedaż / 15 zł w dniu koncertu.

Bilety na koncert będą dostępne w przedsprzedaży w Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej w Gliwicach (ul Dolnych Wałów 3), od wtor­ku do so­boty w godz. od 10.00 do 18.00

Istnieje możliwość zakupu biletów na koncerty w ŚJC drogą elektroniczną.

Aby dokonać zakupy należy:

1. Wysłać drogą mailową na adres sjc@sjc.pl zamówienie na pożądaną liczbę biletów z zaznaczeniem, o który koncert chodzi.

2. Dokonać przelewu na konto Śląskiego Jazz Clubu

3. Po dokonaniu przelewu potwierdzenie w formie PDF lub JPG przesłać drogą mailową na ten sam adres.