Skrzypkowie jazzowego świata 63 zgłoszenia z 17 krajów, w tym młodzi artyści z Australii, USA, Rosji, Ukrainy, Hiszpanii, Finlandii oraz Polski – niezwykle zapowiada się I Międzynarodowy Jazzowy Konkurs Skrzypcowy im. Zbigniewa Seiferta.
– To nasz narodowy skarb! – mówi o Seifercie trębacz jazzowy Tomasz Stańko, który przed laty współtworzył z nim kapitalny, podbijający europejskie sceny zespół. W słowach Stańki nie ma cienia przesady. Zbigniew Seifert był fenomenem na jazzowej scenie, geniuszem, a może wręcz wizjonerem skrzypiec. I choć przedwczesna śmierć przekreśliła błyskawicznie rozwijającą się światową karierę, jego muzyka odegrała ogromną rolę w kształtowaniu kolejnych pokoleń artystów.

Do dziś zresztą cieszy się wielkim uznaniem, wciąż jest magnesem i inspiracją, budzi wielkie emocje. Potwierdzają to giganci jazzu, którzy mieli okazję współpracować z Seifertem (m.in. Jack DeJohnette, John Scofield czy Randy Brecker). Potwierdza również olbrzymie zainteresowanie młodych muzyków z całego niemal świata, z jakim spotkał się organizowany po raz pierwszy Międzynarodowy Jazzowy Konkurs Skrzypcowy im. Zbigniewa Seiferta. To także dowód, że na międzynarodowym rynku muzycznym ten właśnie Konkurs jest wydarzeniem nadzwyczaj potrzebnym. Wydarzeniem bez precedensu – podkreślić bowiem trzeba, że nie istnieje w świecie jazzowym prestiżowy konkurs dedykowany skrzypcom.
Pierwsza edycja Międzynarodowego Jazzowego Konkursu Skrzypcowego im. Zbigniewa Seiferta zorganizowana została w 35. rocznicę śmierci tego wybitnego artysty. Wydarzenie uświetnią swoją obecnością muzyczni przyjaciele Seiferta sprzed lat. Wspomniany już Tomasz Stańko objął honorowe stanowisko Przewodniczącego Kapituły Konkursu. Dołączyli doń również sprzyjający idei konkursu artyści, dziennikarze i aktywiści jazzowi: Urszula Dudziak, Dave Liebman, Chris Hinze, Paweł Brodowski, Bert Noglik. Niegdysiejsi towarzysze Seiferta przyjęli również zaproszenie do jury konkursu. Jest wśród nich Glen Moore (znakomity kontrabasista i współtwórca legendarnej grupy Oregon), Janusz Stefański (perkusista i członek zespołów Seiferta) oraz Mark Feldman (zafascynowany postacią Seiferta jeden z najwybitniejszych współczesnych skrzypków jazzowych).

Seifert_Poster-kopia 2

I etap Konkursu Seiferta zakończył się przed paroma dniami. Z 63 nadesłanych zgłoszeń jurorzy najwyżej ocenili nagrania 8 skrzypków i 2 skrzypaczek(!). Są to: Jason Anick, Klemens Bittmann, Carod Requesens Apel-les, Bartosz Dworak, Łukasz Górewicz, Roman Janoska, Dawid Lubowicz, Tomoko Omura, Eva Slongo, Stanisław Słowiński.
O trofea Konkursu dziesiątka młodych jazzmanów walczyć będzie podczas otwartych dla publiczności przesłuchań, które odbędą się w Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach (16-18 lipca 2014). Zmagania zapowiadają się emocjonująco, wszak łączna pula konkursowych nagród sięga 17.000 Euro.
Połączony z wręczeniem nagród koncert galowy zaplanowano na 19 lipca. Na scenie Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha w Krakowie podziwiać będziemy zarówno zwycięzców Konkursu jak też jurorów, którzy przyjmując zaproszenie do udziału w tym uroczystym koncercie postanowili stworzyć nadzwyczajny zespół i oddać muzyczny hołd swemu niegdysiejszemu przyjacielowi – Zbigniewowi Seifertowi.
Konkursowe przesłuchania i koncerty transmitowane będą on-line za pośrednictwem RadioJazz.fm.

I Międzynarodowy Jazzowy Konkurs Skrzypcowy im. Zbigniewa Seiferta przygotowany został we współpracy z Letnim Festiwalem Jazzowym w Piwnicy pod Baranami.

PARTNERZY KONKURSU
Miasto Kraków, Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego, STOART, ZAIKS, Letni Festiwal Jazzowy w Piwnicy pod Baranami, Krakowskie Biuro Festiwalowe, Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach.
MEDIA PATRONI
Tygodnik Powszechny, Gazeta Wyborcza, Jazz Forum, RadioJazz.fm, JazzPress, JazzSoul.pl