Już za kilka dni swoją premierę będzie miał album “Follow Me”zespołu New Bone – krakowskiego kwintetu jazzowego, który ma już na koncie sporo sukcesów. Formacja jest znana miłośnikom jazzu w całym kraju, odnosi także sukcesy na arenie międzynarodowej. Ich ostatnia płyta “Destined” zebrała świetne recenzje, które zaowocowały koncertami na festiwalach w Rosji i Indiach. Album będzie celebrował polską twórczość kompozytorską – znajdzie się na nim muzyka filmowa dwóch znakomitych polskich kompozytorów, którzy odnieśli sukces w Stanach Zjednoczonych – Henryka Warsa i Bronisława Kapera.
Warto zaznaczyć, że przygotowaniem aranżacji zajęło się trzech wybitnych pianistów jazzowych – Dominik Wania (nowy członek zespołu New Bone, zdobywca dwóch tegorocznych Fryderyków), Joachim Mencel i Andrzej Jagodziński.
Lata dwudzieste i trzydzieste XX wieku – czas barwny, rozśpiewany i roztańczony, czas fantastycznych karier, budowanych od zera wielomilionowych fortun, nowych kanonów mody, wielkiej popularności gwiazd kina i estrady. Nigdy przedtem, ani też nigdy potem, życie nie miało tylu barw, odcieni i smaków…
Po nagraniu trzech autorskich, świetnie przyjętych albumów, zespół New Bone po raz pierwszy w swojej karierze zdecydował się na przygotowanie projektu zawierającego w całości muzykę innych artystów. Materiał, który zespół będzie prezentował na koncertach, obejmuje utwory dwóch wybitnych polskich kompozytorów – Henryka Warsa i Bronisława Kapera we współczesnych, jazzowych aranżacjach. Warto zaznaczyć, ze przygotowaniem aranżacji zajęło się trzech wybitnych pianistów jazzowych – Dominik Wania (nowy członek zespołu New Bone, zdobywca dwóch tegorocznych Fryderyków), Joachim Mencel i Andrzej Jagodziński.
Henryk Wars (ur. 1902, zm. 1977) wł. Henryk Warszawski – kompozytor, pianista, absolwent Konserwatorium Warszawskiego. Napisał muzykę do przeszło jednej trzeciej filmów dźwiękowych wyprodukowanych w Polsce do 1939 roku. Jego przeboje śpiewały takie gwiazdy, jak Hanka Ordonówna, Eugeniusz Bodo, czy Zula Pogorzelska, a cała Polska nuciła wraz z nimi „Ach, jak przyjemnie”, „Jak za dawnych lat”, „Już taki jestem zimny drań”, „Miłość ci wszystko wybaczy”, czy „Umówiłem się z nią na dziewiątą”. Po wojnie osiadł w Stanach Zjednoczonych, gdzie z rekomendacją od samego Artura Rubinsteina rozpoczął, pomimo początkowych trudności, współpracę z producentami filmowymi w Hollywood. W roku 1963 napisał muzykę do filmu „Mój przyjaciel delfin” („Flipper”). Jego piosenki śpiewali m.in. Bing Crosby czy Doris Day.
Bronisław Kaper (ur. 1902, zm. 1983) – polski kompozytor, pianista. Autor muzyki do przeszło 150 filmów. Studiował w Warszawie, następnie w Berlinie. W 1933 roku wyemigrował do Paryża, gdzie na dobre rozpoczęła się jego przygoda z muzyką filmową, za sprawą podpisania kontraktu z wytwórnią filmową MGM. Jest autorem wielu standardów jazzowych, spośród których najbardziej znane to „On Green Dolphin Street” (spopularyzowany przez Milesa Davisa) i „Invitation” (interpretowany m.in. przez Johna Coltrane’a czy Joe Hendersona). Kaper był czterokrotnie nominowany do Oscara, nagrodę zdobywając raz, w 1953 roku, za muzykę do musicalu „Lili” w reżyserii Charlesa Waltersa. Pracował również na Broadwayu.
NEW BONE – krakowski kwintet jazzowy złożony z młodych, utytułowanych muzyków. Trzema autorskimi płytami utwierdził swoją pozycję na polskim rynku jazzowym. Entuzjastycznie o ich muzycznych dokonaniach wypowiadały się takie autorytety w tej dziedzinie, jak Jarek Śmietana czy Bogdan Chmura. Pozytywny oddźwięk w branżowej prasie zarówno polskiej, jak i zagranicznej, przyczynił się do wzrostu zainteresowania zespołem poza granicami naszego kraju. Grupa otrzymuje propozycje koncertów w najdalszych zakątkach globu, obecnie trwają prace nad kolejnymi zagranicznymi występami. Tylko od początku tego roku formacja zaprezentowała się w ramach drugiej edycji festiwalu Polskie Gwiazdy Światowego Jazzu w Moskwie, a także podczas Międzynarodowego Delhi Jazz Festival. Zespół w czasie pobytu w Indiach zapisał się także w historii jako pierwsza formacja, która wystąpiła z koncertem jazzowym na żywo w Kaszmirze!
Zespół powstał w 1996 roku z inicjatywy trębacza Tomasza Kudyka. Debiutancki album “Something for now”, na którym znalazły się kompozycje lidera zespołu, nagrali w 2004 roku. Debiut fonograficzny zaowocował dużą ilością koncertów w całej Polsce. W 2009 roku grupa New Bone nagrała drugą płytę „It’s not easy”, która jest kontynuacją „Something for now”. W styczniu 2012 roku zespół zarejestrował materiał na trzecią autorską płytę zatytułowaną „Destined” (premiera: kwiecień 2012 rok). W sierpniu 2013 roku Pawła Kaczmarczyka zastąpił Dominik Wania. Autorem muzyki, tak jak i większości kompozycji wykonywanych przez New Bone, jest lider zespołu Tomasz Kudyk.
Grupa New Bone wystąpiła na wielu znaczących festiwalach, m.in.: Bydgoszcz Jazz Festiwal (2009), Hanza Jazz Festiwal (Koszalin 2009), Festiwal Jazz Bez… (Przemyśl, Lwów 2009), Festiwal Jazz w Muzeum (Ostrów Wielkopolski 2009), JVC Jazz Festival (Legionowo 2005), Sopot Molo Jazz Festival (Sopot 2012), RCK Pro Jazz Festival (Kołobrzeg 2013), Festiwal Polskie Gwiazdy Światowego Jazzu (Moskwa, Rosja – 2013), Delhi International Jazz Festival (New Delhi, Indie – 2013).
„Zespół prowadzony mądrze przez lidera gra własną, oryginalną muzykę, w której słychać to, co najważniejsze w jazzie. Groove, swing, doskonałe brzmienie, dojrzałe solówki, dbałość o formę i wreszcie piękny balans pomiędzy szacunkiem dla tradycji a nowoczesnym progresywnym myśleniem muzycznym. To cechuje tylko artystów z najwyższej półki.”
Jarek Śmietana, Jazz Forum 7-8, 2012
Zespół występuje w składzie:
Tomasz Kudyk – trąbka, flugelhorn
Bartłomiej Prucnal – saksofon altowy
Dominik Wania – fortepian
Maciej Adamczak – kontrabas
Dawid Fortuna – perkusja