“Koncerty Urodzinowe 2014”5. Festiwal z okazji urodzin Fryderyka Chopina. Na 8 dni zmieniamy Warszawę w Miasto Muzyki! Koncerty Urodzinowe to 8-dniowy festiwal organizowany corocznie przez Stowarzyszenie Smolna z okazji rocznicy urodzin Fryderyka Chopina – już po raz piąty – zawsze w tym samym czasie, od 22 lutego do 1 marca, czyli między metrykalną, a obchodzoną przez kompozytora datą urodzin. Te dwie daty dały nam świetny pretekst do tego, by stworzyć najdłuższy warszawski festiwal urodzinowy Fryderyka Chopina.

plakat chopin

Współorganizatorem jest Towarzystwo im. Fryderyka Chopina. Koncerty Urodzinowe to festiwal muzyki, który jest swoistą celebracją twórczości kompozytora oraz wyrazem radości i dumy z posiadania tak niezwykłej postaci i muzyki w dorobku kulturalnym Polski. Ale tradycyjnie już, Koncerty Urodzinowe to nie tylko muzyka Chopina. To również inspiracje Chopina, inspiracje Chopinem i radość muzykowania. Tegoroczny festiwal to jeszcze więcej muzyki niż dotychczas. Na początek zapraszamy w godzinach popołudniowych na Urodziny Pichona do Domu Towarowego Braci Jabłkowskich, gdzie poza warsztatami artystycznymi dla najmłodszych odbywać się będą koncerty rodzinne oraz wspólne muzykowanie. Następnie, wieczorem duża dawka klasyki na Scenie Chopina w CBR przy Krakowskim Przedmieściu 66, a na zakończenie dnia będzie trochę mniej klasycznie, a bardziej eksperymentalnie na Scenie Nokturnowej w Skwerze / filia Fabryki Trzciny.

Wśród artystów wystąpią m.in. Karol Radziwonowicz, Joanna Ławrynowicz, Lukas Geniušas, Paweł Wakarecy, Hélène Tysman, Włodzimierz Pawlik (zdobywca Grammy 2014), Filip Wojciechowski Trio, Grażyna Auguścik, Andrzej Jagodziński, Artur Dutkiewicz Trio, Miód Duda/Pospieszalski, DesOrient, Stilo i inni.

Z każdym rokiem festiwal wkracza w nowe miejsca, często nie powiązane z muzyką, a w programie obok muzyki pojawiają się inne dziedziny sztuki, takie jak taniec, teatr, śpiew, poezja. Chcielibyśmy, aby ten festiwal uwodził pięknem, urokiem, radością i oryginalnością, tak by z każdym rokiem przybywało osób, miejsc, organizacji, miast, które urodziny Fryderyka świętują wraz z nami.

Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny.

pełny program imprezy znajduje się tutaj oraz program imprez towarzyszących tutaj. Wszystkie wydarzenia znajdziecie również w naszym kalendarzu.