miedzynarodowy dzien jazzuinf. Jazz Forum (AP) / fot. prasowe

Już po raz drugi na całym świecie 30 kwietnia świętowany będzie Międzynarodowy Dzień Jazzu.

Rok temu z inicjatywy Ambasadora Dobrej Woli UNESCO Herbie’ego Hancocka główne obchody miały miejsce w siedzibie tej organizacji w Paryżu, w Nowym Orleanie na Congo Square i w Nowym Jorku, w ONZ. Teraz miastem-gospodarzem desygnowany został Stambuł, turecka metropolia, „gdzie spotykają się kontynenty i cywilizacje”.

Koncert galowy w słynnej Hagia Irene na dziedzińcu Pałacu Topkapi uświetnią występy amerykańskich gwiazd, jak m.in. sam Herbie Hancock, Wayne Shorter, Jimmy Heath, George Duke, Robert Glasper, Christian Scott, Marcus Miller, Lee Ritenour, Al Jarreau i Dianne Reeves. Udział wezmą również artyści reprezentujący różne strony naszego globu: Hugh Masekela i Abdullah Ibrahim (Południowa Afryka), Keiko Matsui (Japonia), Anat Cohen (Izrael), Milton Nascimento (Brazylia), John McLaughlin (W. Brytania), Igor Butman (Rosja) i Jean-Luc Ponty (Francja).

Koncert wieczorny będzie transmitowany na żywo przez Internet i zostanie nagrany przez stacje radiowe i telewizyjne. Wcześniej, w ciągu dnia, odbywać się będą w kilku tamtejszych szkołach i uczelniach warsztaty mistrzowskie, projekcje filmowe, seminaria i panele dyskusyjne.

Obchody Międzynarodowego Dnia Jazzu będą też okazją do przypomnienia związków tureckich z muzyką jazzową. Kilka dziesięcioleci temu turecki ambasador Mehmet Munir Ertegun otworzył podwoje swojej rezydencji w Waszyngtonie dla muzyków jazzowych, zarówno białych, jak i czarnych, w czasach kiedy w Stanach panowała jeszcze segregacja rasowa. W latach 30. i 40. dwaj jego synowie oddawali się pasji jazzu, kupowali płyty czarnych muzyków, chodzili na koncerty i zapraszali ich na jam sessions do rezydencji ojca. Wśród gości byli m.in. muzycy orkiestr Duke’a Ellingtona i Counta Basie’ego, Lester Young, Benny Carter, Harry Carney, czy Johnny Hodges. Po śmierci ojca w 1944 roku, obaj synowie pozostali w Stanach. Ahmet Ertegun założył wytwórnię Atlantic Records, która wypromowała takie legendy jak Ray Charles i Aretha Franklin, zaś jego starszy brat Nesuhi prowadził dział jazzu, wydając nagrania takich sław, jak Modern Jazz Quartet, John Coltrane, Charles Mingus, czy Ornette Coleman.

Koncert galowy w Stambule to główny, ale nie jedyny punkt obchodów Międzynarodowego Dnia Jazzu. Święto jazzu zostanie uczczone wydarzeniami na całym świecie, również i w Polsce. Specjalne koncerty zapowiadane są m.in. w ramach JazzArt Festival Katowice i na Wiośnie Jazzowej Zakopane, w Warszawie odbędzie się konferencja naukowa poświęcona muzyce jazzowej.