8. grudnia podczas drugiego dnia festiwalu Kwartesencja w Studio. im. W. Lutosławskiego odbył się niezwykły koncert Adama Bałdycha z nowym projektem “Lutostrings”. Wydarzenie można określić jednym słowem – Mistrzostwo!. Projekt ma na celu przedstawienie połączenia muzyki jazzowej, poważnej i elektroniki, całość zgrabnie “spina” muzyka kwartetu Witolda Lutosławskiego.

Na scenie mieliśmy przyjemność zobaczyć Adama BałdychaRoyal String Quartet oraz Adre’N’AlinemLUTOSTRINGS to Mieszanka Wybuchowa. Tworzą go artyści z trzech zupełnie różnych światów – Jazzu, Muzyki Poważnej i Elektronicznej. Korzystając ze swoich technik wykonawczych, improwizacji i produkcji muzycznej poszukują współczesnej wypowiedzi muzycznej. Pretekstem ich spotkania oraz klamrą kompozycji jest muzyka Witolda Lutosławskiego.

Koncert trwał ponad godzinę. Jaki efekt? – piorunujący, a zachwyt, który towarzyszył grze muzyków nie jest przesadny. Publiczność była zahipnotyzowana grą zarówno wirtuoza skrzypiec Adama Bałdycha, oraz Royal String Quartet jak też reprezentującego świat muzyki elektronicznej producenta i wokalistę – Adre’n’Alina.

Niewątpliwie każdy wielbiciel jazzu, który nie słyszał, bądź nie interesował się twórczością Adama powinien to jak najszybciej nadrobić – nie pożałuje. Niespotykana przenikliwość dźwięku, brawura, niekiedy “zabawa” skrzypcami sprawiają, że jesteśmy ciekawi efektu finalnego, a ze sceny bije romantyzm, nostalgia, a często ogień. Finał koncertu jest mistrzostwem – dźwięk, oprawa graficzna widowisko na poziomie światowym! Brawo Panie Adamie, niezapomniany koncert, niezapomniane wrażenia. Takie koncerty pozwalają dostrzec piękno muzyki klasycznej, w połączeniu z jazzem i muzyką elektroniczną to mieszanka wybuchowa.

LUTOSTRINGS to projekt powstały z inicjatywy skrzypka jazzowego Adama Bałdycha, który do współpracy postanowił zaprosić niezwykle doceniany w świecie muzyki poważnej Royal String Quartet oraz reprezentującego świat muzyki elektronicznej producenta i wokalistę – Adre’n’Alina. W pierwszej części każdego koncertu Royal String Quartet zagra w całości „Kwartet Smyczkowy” Lutosławskiego w jego oryginalnym brzmieniu. W drugiej części na scenie pojawią się Adam Bałdych oraz ADRE’N’ALIN i wykonają utwory inspirowane twórczością Lutosławskiego: 6 osobowy zespół zaprezentuje muzykę składającą się z motywów z Kwartetu Lutosławskiego, wykonanych w nowoczesny sposób, korzystający ze współczesnych technik kreacji dźwięku, technologii oraz wprowadzający jazzową improwizację.

Fotorelacja:

[nggallery id=132]