Będzie to już trzecia edycja festiwalu artystycznego realizowanego przez Zamek Królewski w Warszawie, zapoczątkowanego latem 2010 roku. W kręgu naszych zainteresowań znalazły się: teatr, taniec oraz muzyka. Podczas tegorocznego festiwalu, obfitującego w spektakle, koncerty i przedstawienia teatralno-taneczne, zaprezentuje się ponad 200 zawodowych artystów, pokazujących swój kunszt na 12 specjalnie zaaranżowanych dla publiczności wieczornych występach. O różnorodności oraz atrakcyjności wydarzeń przewidzianych w tegorocznym programie będą się mogli Państwo przekonać pomiędzy 11 sierpnia a 16 września br., podczas sześciu kolejnych sobót i niedziel.

Poszczególne wieczory w ramach Królewskich Arkad Sztuki będą odbywały się w Arkadach Kubickiego, a także na dziedzińcu pałacu Pod Blachą. Muzyczna część projektu to propozycja koncertów instrumentalnych, wokalnych, kameralnych oraz solowych. Artyści będą wykonywali muzykę z różnych epok, urozmaicone tematycznie, oryginalne utwory, transkrypcje i parafrazy popularnych motywów. W części muzycznej Festiwalu, inaczej niż w latach ubiegłych, zaprezentujemy zarówno muzykę klasyczną, jak i współczesną. Wieczory z koncertami rozpoczynamy jazzem. Nie zabraknie też naturalnych odniesień do tradycji koncertów na dworze królów polskich. Tegoroczny przegląd obejmuje sześć odsłon w czasie, w których wystąpią m.in.: Trio jazzowe Anny Serafińskiej, Trio akordeonowe „Free Accordions”, Radiowa Filharmonia „New Art.”, Collegium Musicum Uniwersytetu Warszawskiego.

Nawiązująca w znacznym stopniu do idei komedii dell’arte teatralno-taneczna część festiwalu przewiduje zarówno klasyczne, jak i współczesne spektakle teatralno-taneczne. Występy pokazane w innym kontekście niż tradycyjna scena teatru zaprezentuje sześć zespołów z Polski. W tym roku zrezygnowaliśmy z występów baletowych na korzyść Teatrów Tańca. Będziecie Państwo mieli możliwość spotkania się z zespołami z Katowic, Gdańska, Sopotu, Lublina i Warszawy. Mamy nadzieję, że ta zmiana spotka się z Państwa przychylnością. Nie znaczy to, że na stałe zrezygnujemy z występów stricte baletowych. W przyszłości chcielibyśmy pokazać nowe etiudy, specjalnie przygotowane dla Królewskich Arkad Sztuki przez solistów polskiego baletu.

Projekt Królewskie Arkady Sztuki jest jedyną w swoim rodzaju szansą na pokazanie w Polsce, zarówno artystom, jak i widzom, bogactwa alternatywnych form teatralnych, tanecznych i muzycznych młodych grup twórczych. Na tegorocznym festiwalu wystąpią min.: Teatr Gry i Ludzie, Teatr Tańca z Kielc, Teatr Mimo.

Festiwal od dwóch lat stanowi platformę dialogu międzykulturowego, wymiany artystycznych doświadczeń, czy pomysłów, nawiązywania nowych kontaktów, a także narodzin przyszłych działań artystyczno-kulturalnych. Opiera się na założeniu, że najbardziej efektywną formą współpracy między artystami są wspólne przedsięwzięcia artystyczne.

Wstęp na wszystkie spektakle i koncerty odbywające się w ramach Królewskich Arkad Sztuki dla publiczności jest bezpłatny.

REPERTUAR

12 sierpnia (niedziela) godz. 19:00
Wieczór z Trio jazzowym Anny Serafińskiej

18 sierpnia (sobota) godz. 20:00
Wieczór z Teatrem Tańca (Gdańsk), Anna Steller; spektakl Delia

19 sierpnia (niedziela) godz. 19:00
Wieczór z trio akordeonowym Free Accordions

25 sierpnia (sobota) godz. 20:00
Wieczór z teatrem Mimo (Warszawa); spektakl Komedianci

26 sierpnia (niedziela) godz. 19:00
Wieczór z Radiową Filharmonią „New Art”

1 września (sobota) godz. 20:00
Wieczór z Lubelskim Teatrem Tańca (Lublin); spektakl Nano

2 września (niedziela) godz. 19:00
Wieczór z Collegium Musicum Uniwersytetu Warszawskiego

8 września (sobota) godz. 20:00; pałac pod Blachą
Wieczór z Teatrem Adama Walnego (Ryglice); spektakl Hamlet

9 września (niedziela) godz.19:00
Wieczór z Opium String Quartet

15 września (sobota) godz.20:00
Wieczór z Sopockim Teatrem Tańca; spektakl Dali. Sopot

16 września (niedziela) godz. 19:00
Wieczór z Orkiestrą Warsaw Camerata

SZCZEGÓŁOWE INFORMACJE:
Tomasz Taraszkiewicz; tel. 22 35 55 357