Zespół Laboratorium zagra 23 lipca na XVII Międzynarodowym Plenerowym Festiwalu Jazz na Starówce 2011. Legenda polskiego jazzu, jeden z najważniejszych i najpopularniejszych polskich zespołów jazz- rockowych lat 70. Nasz “Weather Report”, przez wiele lat marka i „muzyczny towar eksportowy” składający się z muzycznych indywidualności. Zespół wystąpi w składzie: Marek Stryszowski – saksofon altowy, wokal; Janusz Grzywacz – instrumenty klawiszowe; Krzysztof Ścierański – gitara basowa; Marek Raduli– gitara; Grzegorz Grzyb – perkusja

Legenda polskiego jazzu, prekursorzy jazz – rocka zespół, który od lat 70. „przeszedł drogę” od klubowych koncertów, po krajowe i światowe estrady największych festiwali jazzowych. Muzycy – założyciele Laboratorium to dziś znani kompozytorzy, cenieni pedagodzy i rozrywani instrumentaliści.

Zespół Laboratorium powstał w 1970 roku w Krakowie. Początek kariery „Laborki” sięga 1972 roku, kiedy na festiwalu Jazz nad Odrą zdobyli drugie miejsce by w rok później tryumfować.  Debiut płytowy w 1973 roku była nagrodą za zajęcie drugiego miejsca na festiwalu Jazz Nad Odrą, a nagrań dokonano wspólnie ze Zbigniewem Seifertem.  W 1975 zespołowi zaproponował współpracę Czesław Niemen, który porzucił swą formację Aerolit. Wystąpił z Laboratorium na wielu koncertach  i festiwalach, przedstawiając muzykę z płyty „Katharsis” i nowe kompozycje, które stały się podstawą wydanego kilka lat później dwupłytowego albumu „Idee Fixe”.
Te sukcesy dały wstęp zespołowi na krajowe estrady, a poprzez PAGART na Europę i świat. Po pierwszym koncercie zagranicznym w 1974 r. w ramach festiwalu Jazzwerkstatt Peitz, gdzie za drugą gwiazdę festiwalową uznano wówczas Laboratorium, przyszły zaproszenia na festiwale i trasy koncertowe po Europie.
Kolejne lata działalności zaowocowały w sumie dziewięcioma płytami i niezliczonymi koncertami, często z towarzyszeniem wybitnych artystów jazzowych jak Zbigniew Seifert, Tomasz Stańko. Artyści występowali na najważniejszych festiwalach jazzowych w Polsce i w Europie m.in. na Jazz Jamboree, Zurych Jazz Festiwal, Berliner Jazz Tage, San Sebastian Jazz Festival, Jazz Yatra w Bombaju, Kalkuta Jazz Festival.
„Wypracowali własny, oryginalny styl, inny od obowiązującego w latach siedemdziesiątych języka jazz- rocka dodając oryginalną wyobraźnię dźwiękową, upodobanie skomplikowanych figur rytmicznych, skłonność do rozbudowywania i urozmaicania formy”. Coraz bogatsze plany artystyczne poszczególnych członków zespołu doprowadziły do zawieszenia w 1990 r działalności. Na przestrzeni kolejnej dekady grupa jeszcze kilkakrotnie pojawiała się na scenie zmieniając skład. Do dziś Laboratorium zajmuje stałe i ważne miejsce w polskiej muzyce rockowej i jazzowej.

Za tydzień, w następną sobotę na festiwalu kolejna Premiera. Po raz pierwszy w Polsce wystąpi Steinar Aadnekvam i jego kwartet, „norweski McLaughlin i Al Di Meola” , 27 – letni wirtuoz gitary, w porywającym  programie – muzyka brazylijska i jazzowa w nowej odsłonie.

inf./fot. prasowe