IV Letnia Akademia Jazzu, która odbywać się będzie w łódzkim klubie Wytwórnia w wakacyjne środy i czwartki 1, poświęcona zostanie twórczości Krzysztofa Komedy-Trzcińskiego. Wystąpią m.in. Tomasz Stańko, Jerzy „Duduś” Matuszkiewicz, Jerzy Milian, Leszek Możdżer, Janusz Olejniczak, Adzik Sendecki, Andrzej Olejniczak. Łódzki Klub „Wytwórnia” jest miejscem, gdzie od trzech lat, w miesiącach wakacyjnych realizowany jest projekt Letnia Akademia Jazzu. Podczas Akademii organizowane są tematyczne wystawy, publiczność uczestniczy w wykładach, warsztatach, projekcjach filmowych i koncertach.

Tegoroczna, organizowana juz po raz czwarty Letnia Akademia Jazzu, dedykowana będzie Krzysztofowi Komedzie w osiemdziesiątą rocznicę urodzin wielkiego kompozytora. Swój udział w Akademii potwierdzili zarówno artyści związani bezpośrednio z Krzysztofem Komedą – Tomasz Stańko, Tadeusz Sudnik, Zdzisław PiernikJerzy Milian,  jak i instrumentaliści, którym bliska jest Jego twórczość – realizująca symfoniczną wersję kompozycji Komedy Lena Ledoff, Andrzej Olejniczak iLeszek Możdżer, a także, co zapowiada się jako światowa sensacja – wybitny chopinista Janusz Olejniczak w opracowanym klasycznie repertuarze Krzysztofa Komedy.

Do wygłoszenia wykładów zaproszeni zostali redaktor naczelny JAZZ FORUM Paweł Brodowski, Marek Niedźwiedzki, Andrzej „Idon” Wojciechowski, Jerzy „Duduś” Matuszkiewicz.

Przewidziane są wystawy fotografika Marka Karewicza i członka zespołu Melomani, Antoniego Studzińskiego oraz ekspozycja plakatów filmowych pochodzących ze zbiorów łódzkiego Muzeum Kinematografii. Program IV Letniej Akademii Jazzu obejmuje również cykl jam session i przegląd filmów duńskich twórców – reżysera Henninga Carlsena, przyjaciela Komedy i  Jorgena Letha, reżysera, prekursora współczesnych filmów dokumentalnych, którzy jako pierwsi z zachodnich filmowców  wykorzystali kompozycje Krzysztofa Komedy w swoich filmach.

 

Program IV Letniej Akademii Jazzu

Wystawy:
Marek Karewicz – Klimat Komedy
Antoni Studziński – grafiki
Plakaty filmowe ze zbiorów Muzeum Kinematografii

07.07.2011 Inauguracja
Wykład: Paweł Brodowski – Redaktor Naczelny Jazz Forum: Komeda – życie  i twórczość
Koncert: Janusz Olejniczak – Komeda klasycznie

Wydarzenie bezprecedensowe zarówno w świecie muzyki klasycznej jak i jazzu. Po raz pierwszy w historii światowej sławy pianista chopinowski  przedstawi swoja wizję muzyki Krzysztofa Komedy. Janusz Olejniczak to artysta niezwykle wrażliwy, pianista czujący każdą nutę. Sławę dał mu 8. Konkurs Chopinowski w 1970 roku i dziś wciąż znany jest w kraju oraz za granicą przede wszystkim jako interpretator muzyki Chopina, choć ma również inny, rozległy repertuar. Muzyka Chopina pasjonuje go –  jak sam mówi – przez swoją ulotność, nieuchwytność. Podobnie zachwyciły go kompozycje Komedy .

Jam session: Uczniowie szkół muzycznych

14.07.2011
Wykład: Marek Niedźwiecki – smooth jazz
Warsztaty: Tadeusz Sudnik – syntezatory
Projekcja: Komeda – muzyczne ścieżki życia” w reżyserii Claudii Buthenhoff-Duffy
Koncert: Tadeusz Sudnik – Zdzisław Piernik – Komeda nowe brzmienie
Tadeusz Sudnik to polski reżyser dźwięku, performer, kompozytor, założyciel Studia Dźwięków Niemożliwych, twórca  muzyki filmowej i baletowej, elektronicznej, teatralnej  i etnicznej. Jego zainteresowania skupiają się na syntezatorach analogowych, elektronicznych urządzeniach przekształcających, efektów dźwiękowych natury, a rzadkie występy przed publicznością to wydarzenia wyjątkowe, niosące ze sobą magię świata dźwięków.
Tadeusz Sudnik jest instrumentalistą cenionym przez światową jazzową czołówkę – współpracował z Tomaszem Stańką, Dom Um Romao z zespołu Weather Report, Sonnym Sharrockiem  i Garym Thomasem (współpracownikiem Milesa Davisa i Johna McLaughlina)

Jam session: uczniowie szkół muzycznych i goście

21.07.2011
Wykład: Jerzy Millian – Komeda a  historia jazzu w Polsce
Jerzy Milian to żywa historia polskiego jazzu. Muzyk, malarz i kompozytor, wibrafonista. Jego nauczycielem był Bogusław Schaeffer. W latach 1956-1958 grał na wibrafonie w sekstecie Krzysztofa Komedy, a na przełomie 1959 i 1960 w Kwintecie Jana Ptaszyna Wróblewskiego. Przez wiele lat pełnił funkcję dyrektora i kierownika artystycznego Orkiestry Rozrywkowej PRiTV w Katowicach i wykładowcy na poznańskiej PWSM. W uznaniu jego muzycznych osiągnięć odznaczono go w roku 2004 jednym z najwyższych polskich odznaczeń cywilnych – Orderem Odrodzenia Polski.

Warsztaty Zbigniew Wrombel – bas
Zbigniew Wrombel z racji swej wszechstronności i muzycznej wrażliwości jest niezwykle cenionym współpracownikiem wykonawców zarówno ze świata jazzu jak i muzyki popularnej. Uważany jest za muzyka uniwersalnego – gra na gitarach cztero-, pięcio- i sześciostrunowych – progowych i bezprogowych oraz na kontrabasie akustycznym i elektrycznym. Znany jest jako członek grup String Connection, Walk Away i Air Condition Zbigniewa Namysłowskiego i orkiestr Zbigniewa Górnego Wiesława Pieregorólki czy Alex band
Projekcja: Niewinni czarodzieje – reż. Andrzej Wajda

Koncert: Jerzy Milian – Jazz i poezja. Przedstawienie z nieznaną szerzej muzyką Komedy, które za życia kompozytora było wystawione dwa razy – na JJ w 1960 i 1961 r.
Gość specjalny Kamil Mackowiak
Jam session: uczniowie szkół muzycznych i goście

28.07.2011
Wykład: Andrzej Idon Wojciechowski – członek legendarnej grupy
Melomani – Komeda i inni
Warsztaty: Dominik Wania
Projekcja: Prawo i pięść – reż. Jerzy Hoffman
Koncert: Tomasz Stańko – Litania
Tomasz Stańko zaliczany jest do ścisłej światowej czołówki muzyków. Współpracownik Krzysztofa Komedy, niezrównany interpretator jego muzyki.
Jam session: uczniowie szkół muzycznych i goście

04.08.2011
Wykład: Jerzy „Duduś” Matuszkiewicz- członek legendarnej grupy Melomani, uznany kompozytor muzyki filmowej – Komeda a film
Warsztaty: Leszek Możdżer – instrumenty klawiszowe
Projekcja: Niekochana – reż. Janusz Nasfeter
Koncert: Leszek Możdżer Band
Leszek Możdżer to czołowy przedstawiciel „młodego pokolenia” polskiego jazzu. Muzyk wszechstronny, ceniony współpracownik światowych gwiazd. Wraz ze szwedzkim kontrabasistą Larsem Danielssonem i izraelskim perkusistą Zoharem Fresco współtworzy niezwykle energetyczne trio jazzowe. Solo, jako członek zespołu oraz sideman nagrał ponad osiemdziesiąt albumów, w tym z największymi gwiazdami rocka – Davidem Gilmoure’em (Pink Floyd) i Philem Manzanerą (Roxy Music)

Jam session: uczniowie szkół muzycznych i goście

11.08.2011
Wykład: Andrzej Olejniczak – saksofon w jazzie i muzyce filmowej
Warsztaty: Andrzej Olejniczak
Projekcja: Wybrańcy Bogów umierają młodo

Koncert: Andrzej Olejniczak-Adzik Sendecki Quartet  „Komeda Memory”
Urodzony w Zduńskiej Woli saksofonista na stałe zamieszkuje w Hiszpanii, gdzie jest cenionym wykładowcą na Uniwersytecie w Bilbao. W 1975 roku zdobył druga nagrodę na Konkursie Improwizacji Jazzowej w Katowicach a rok później wygrał na XIII Festiwalu Jazz nad Odrą w kategorii solistów. Pierwsze sukcesy odnosił z zespołem  String Connection  – w  pierwsze miejsce w międzynarodowym konkursie Jazz Hoeilaart 83 w Belgii.  Swoim nazwiskiem firmuje ponad 50 albumów.
Jam session: uczniowie szkół muzycznych i goście

inf. Jazz Forum/fot. google