W Krakowie rusza Festiwal Czesława Miłosza – impreza propagująca twórczość tego wybitnego poety oraz ukazująca jego związek z innymi dziedzinami sztuki i artystami. Nie zabraknie muzycznych interpretacji – na koncertach będzie można usłyszeć wirtuoza dud irlandzkich Nuala Ni Dhomhnaila i Agę Zaryan z orkiestrą.

12 maja o godz. 21 w Kościele św. Katarzyny wystąpią Nual Ní Dhomhnaill i Liam O’Flynn oraz Rod McVey i Seamie O’Dowd (wokal, gitara) – wirtuoz dud irlandzkich i najbardziej znana poetka irlandzkiej tworzącej w języku gaelickim. Koncert został zatytułowany “The Poet and The Piper” – “Poeta i dudziarz”.

Dzień później na koncercie “Poezja i muzyka” w Operze Krakowskiej oratorium na sopran, bas, chóry i orkiestrę symfoniczną z tekstami m.in. Czesława Miłosza wykonają artyści polscy i litewscy. “Onute Narbutaite, Centones meae urbi” wykonają Asta Krikščiunaite (sopran), Ignas Misiura (bas), Chór Polskiego Radia, Chór Capella Cracoviensis, Sinfonietta Cracovia, Robertas Šervenikas (dyrygent orkiestry), Romualdas Gražinis (dyrygent chóru)

Gość honorowy: Onute Narbutaite. Po koncercie wręczenie nagrody Transatlantyk.

Na koniec, 14 maja, w specjalnym projekcie zaśpiewa Aga Zaryan. Koncert w Filharmonii Krakowskiej połączy elementy jazzu z muzyką symfoniczną wykonaną przez orkiestrę Aukso. Zaryan zaśpiewa wspólnie z Grzegorzem Turnauem. Wystąpią też: Michał Tokaj (fortepian), Michał Barański (kontrabas), David Dorużka (gitary), Łukasz Żyta (perkusja) oraz Orkiestra Kameralna AUKSO prowadzona przez dyrygenta Marka Mosia.

info. onet/fot. oficjalna strona