Jedna z największych światowych sław gitary dołącza do artystów, których usłyszymy 30 kwietnia we wrocławskiej Wyspie Słodowej przy okazji bicia Gitarowego Rekordu Guinnessa.

Al di Meola to amerykański gitarzysta jazzowy, światowej sławy wirtuoz instrumentu. Laureat wielu prestiżowych nagród. Od ponad dwudziestu lat znajduje się w czołówce najwybitniejszych muzyków jazzowych na świecie. Jego styl jest wyrazem najgłębszych emocji. Temperament gitarzysty, a jednocześnie jego łagodność były od zawsze atutami muzyka. Jego technika gry, owocująca szerokim wachlarzem brzmienia gitary inspiruje wielu artystów. Gitarzysta eksploruje szerokie obszary muzycznej stylistyki od muzyki brazylijskiej Cielo e terra i Soaring Through A Dream po światowy romantyzm z wpływami argentyńskiego tanga, uwieczniony stworzeniem grupy “Al Di Meola World Sinfonia 2000”, w skład której wchodzili muzycy z Argentyny, Kuby i Izraela.


Od samego początku solowa kariera artysty nabrała szybkiego tempa. Jego albumy Land of the Midnight Sun, Elegant Gypsy oraz Casino cieszyły się dużym zainteresowaniem wśród słuchaczy. Światowy rozgłos przyniosła gitarzyście popularna grupa Chicka Corei Return To Forever, w której Meola zachwycał publiczność zniewalającymi solówkami.

Al di Meola nieustająco objawia się nie tylko jako utalentowany gitarzysta, ale i współczesny kompozytor. Czołowi krytycy muzyczni popadają w zachwyt pisząc o jego nowych pomysłach: wyrafinowanej harmonii, niebagatelnych rytmach, melodii przepełnionej liryzmem. Przez całą twórczość artysty przemawia wielka miłość do muzyki.

Zarówno jako solista, jak i w grając w zespole, Al di Meola święci triumfy. Światową sławę ugruntowała mu współpraca z tak znakomitymi gitarzystami, jak John McLaughlin i Paco de Lucia, z którymi nagrał albumyFriday Night in San Francisco, Passion, Grace and Fire.

Dorobek Al di Meoli jest imponujący. Artysta nagrał 21 płyt. Współpracował m. in. z takimi sławami, jak Paul Simon, Phil Collins, Santana, Larrv Coryell, Steve Winwood, Wayne Shorter, Herbie Hancock, Gonzalo Rubalcaba, Jaco Pastorius, Les Paul, Jean Luc Ponty, Steve Vai, Frank Zappa, Milton Nasciemento, Egberto Gismonti, Jimmy Page, Tony Williams, Stanley Clarke, Stevie Wonder.