Dwa ostatnie koncerty w ramach tounee Jazz Po Polsku odbędą się 24 i 25 października. W kantońskiej Xinghai Concert Hall wystąpią Grzegorz Karnas Formula i Jazz Po Polsku Ensemble.


Podczas dwumiesięcznej chińskiej trasy koncertowej Jazz Po Polsku, zaprezentowały się cztery zespoły.

Polscy muzycy zagrali w sumie ponad 30 koncertów oraz poprowadzili warsztaty na uczelniach wyższych Ostatnie dwa wydarzenia odbędą się w najbardziej prestiżowej sali koncertowej na południu Chin, Xinghai Concert Hall. 24 października wystąpi Grzegorz Karnas Formula. Wokalista przygotował dla chińskiej publiczności dedykowany program, który zaprezentuje w języku polskim i mandaryńskim. Dzień później w tej samej sali premierowo zagra Jazz Po Polsku Ensemble. Polscy i chińscy artyści wykonają wspólny program poświęcony kanonom polskiego jazzu.

Grupa zaprezentuje się w składzie:

Rafał Sarnecki (gitara), Adam Bałdych (skrzypce), Annie Chen (wokal), Nathaniel Gao (saksofon), Katarzyna Pietrzko (piano), Zhang Ke (kontrabas) i Grzegorz Masłowski (perkusja).

Jazz Po Polsku Live in China 2016 jest najdłuższym (45 dni) i najbardziej obfitującym w wydarzenia tournée polskich muzyków w Azji. Obejmuje nie tylko koncerty, ale również warsztaty w szkołach i na uczelniach muzycznych. W ramach projektu zagrali Rafał Sarnecki Quintet, Grzegorz Karnas Formula, Stryjo, Stanisław Słowiński Quintet i stworzony specjalnie na tę okazję Jazz Po Polsku Ensemble. Polscy muzycy wystąpili w Changchun, Changzhou, Chengdu, Nankinie, Kantonie, Pekinie, Szanghaju, Zhongshan i Zhuhai. Chińska publiczność miała również okazję obejrzeć wystawę fotografii autorstwa Macieja Głowińskiego. Zdjęcia ukazują kulisy zeszłorocznej trasy koncertowej Jazz Po Polsku, na której wystąpili Pink Freud i Jazzpospolita.

„W porównaniu do muzyki z innych krajów europejskich polski jazz jest pełen energii, kreatywny i niepowtarzalny. Byłem w Polsce kilka razy i za każdym razem jestem pod wrażeniem tego, jak szybko rozwija się tamtejsza scena jazzowa. Tak wielu młodych artystów garnie się do jazzu. To niezwykle budujące. Młodzi jazzmani w Polsce wykonują swoje utwory z godnym podziwu wyrafinowaniem mistrzów. Mam nadzieję, że w przyszłości zobaczymy więcej polsko-chińskich projektów wymiany kulturalnej” – Adam Huang, Sekretarz Generalny Stowarzyszenia Chińskich Muzyków Jazzowych.

Jazz Po Polsku Live in China 2016 to trasa koncertowa organizowana przez Fundację Plateaux we współpracy z Chińskim Stowarzyszeniem Muzyków Jazzowch (CJA), finansowana ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, przy wsparciu Instytutu Polskiego w Pekinie, Konsulatów Generalnych RP w Kantonie, Chengdu i Hongkongu oraz Culture.pl.

Jazz Po Polsku prezentuje szerokie spektrum możliwości polskich muzyków jazzowych młodszego pokolenia. Pomaga w nawiązywaniu międzynarodowej współpracy kulturalnej i integruje środowiska artystów wielu krajów. W Chinach był prezentowany dotychczas dwukrotnie. Na trasach koncertowych wystąpiły w 2015 r. Pink Freud i Jazzpospolita, a rok wcześniej Imagination Quartet.