Zwycięzcy Mercury Music Prize 2023 – Ezra Collective, ogłasza szczegóły oczekiwanego, trzeciego krążka “Dance, No One’s Watching”, który ukaże się 27 września nakładem wytwórni Partisan Records. Zespół udostępnił drugi singiel z nachodzącej płyty zatytułowany “God Gave Me Feet For Dancing” z gościnnym udziałem Yazmin Lacey. Utworowi towarzyszy teledysk wyreżyserowany przez Tajana Tokyo (Beyoncé, Janelle Monáe).


Trafnie zatytułowany, trzeci studyjny album, jest odą do świętego, ale radosnego aktu tańca. Napisany w 2023 roku, gdy zespół odbywał trasę koncertową po świecie, krążek dokumentuje napotkane parkiety taneczne.

“Ja, Efe i TJ dorastaliśmy w koście i ten fakt odegrał ogromną rolę w tym jak postrzegamy taniec. Jest czymś więcej niż wypełnieniem przestrzeni klubowej. Taniec to sprawa społeczności, jest duchowym rytuałem, a “God Gave Me Feet For Dancing” jest odzwierciedleniem tego elementu dla naszej piątki. Jest taka historia w “Biblii” o “Dawidzie tańczącym przed Panem” i to zawsze był motyw, który mnie inspirował. Tak więc “God Gave Me Feet For Dancing” postrzega taniec w bardziej duchowym jego aspekcie, jakby to był nasz Bóg, dana nam przez Boga zdolność do otrząśnięcia się z mroków życia i zastąpienia ich tańcem” – mówi Femi Koleoso.

Rok 2023 był przełomowy dla Ezra Collective. Oprócz tego, że stali się pierwszym zespołem jazzowym, który zdobył nagrodę Mercury Prize za uznany przez krytyków album “Where I’m Meant To Be”, wyprzedali całą swoją trasę koncertową w Wielkiej Brytanii / UE / USA (w tym 10 000 biletów zarówno w Hammersmith, jak i Royal Albert Hall), zdobyli nagrodę Best Jazz Act na zeszłorocznej gali MOBO Awards, zagrali jeden z najbardziej szanowanych setów na Glastonbury, wystąpili na gwiazdorskiej imprezie urodzinowej Quincy’ego Jonesa, zostali uznani za londyńczyków roku 2023 przez Time Out i zamknęli rok jako ostatni goście roku 2023 w The Graham Norton Show i Top of the Pops Review of 2023.

Na początku roku 2024 w podobny sposób, zostali wybrani przez Daniela Lee, aby wystąpić na jego przejęciu Burberry x Harrods, a 11 maja rozpoczęli swoim występem wystawę Beyond the Bassline: 500 lat czarnej muzyki brytyjskiej w British Library.