Na przełomie czerwca i lipca po raz pierwszy na trasie koncertowej w Chinach wystąpi warszawski kwintet HoTS. Zespół rozpocznie trasę na Make Music Festival w Hongkongu, a następnie wystąpi na 10 koncertach klubowych m.in. w Chongqing, Nanjing, Hefei, Shenzhen, Szanghaju i Xiamen. Trasa potrwa od 21 czerwca do 7 lipca 2024 i jest organizowana w ramach projektu JAZZ PO POLSKU „Dookoła Świata”.

Od 21 czerwca po raz pierwszy na trasie koncertowej w Chinach występować będzie warszawski kwintet HoTS. Zespół powołany do życia ponad dekadę temu przez gitarzystę i kompozytora Mikołaja Poncyliusza, rozpocznie trasę na Make Music Festival w Hongkongu. Wystąpi tam dwukrotnie 21 czerwca w klubie The Wantch oraz dzień później w legendarnym klubie Fringe.

„Trasa koncertowa HoTS organizowana jest w ramach najnowszego projektu JAZZ PO POLSKU – Dookoła Świata, ale jest także podsumowaniem 10 letniej obecności działalności Fundacji na rynku chińskim. Kwintet Mikołaja Poncyliusza jest 20 zespołem, który wystąpi w Chinach, rozpoczynając trzecią setkę zorganizowanych koncertów. Zagramy zarówno w znanych nam miejscach takich, jak punkowy NUTS Live House w Chongqing, uznawanym za największe miasto na świecie, jak również w klubach Real Live House w nadmorskim Xiamen oraz Lavo w Shenzhen, chińskiej dolinie krzemowej. We wszystkich tych klubach organizujemy koncerty polskich artystów regularnie od wielu lat. Tym razem trasę koncertową rozpoczniemy jednak w specjalnym miejscu – The Fringe Club w Hongkongu, jedynym klubie, w którym od ponad 40 lat artyści mogą bez przeszkód prezentować swoją twórczość. Jest to wyjątkowe miejsce na mapie muzycznej Chin, w którym odbyło się dotychczas ponad 3000 koncertów” – mówi Jakub Krzeszowski, twórca Fundacji JAZZ PO POLSKU.

Następnie kwintet HoTS uda się do Chin kontynentalnych, gdzie zagra m.in. w Peny Black w Shenzhen (23 czerwca), NUTS Live House w Chongqing (26 czerwca), 1710 Live House w Nanjing (27 czerwca), Lincoln Center w w Szanghaju (28-29 czerwca), Real Live House w Xiamen (4-5 lipca) oraz Lavo (6-7 lipca). Zespół od 21 czerwca do 7 lipca wykona w sumie 12 koncertów.


HoTS od początku swojego istnienia poszukuje własnego głosu i wypracowuje oryginalne brzmienie, nawiązujące do europejskiej tradycji nowoczesnego jazzu. Mają na koncie 3 bardzo dobrze przyjęte płyty: Harmony of the Spheres (2015), Numbers (2016) oraz Live in Trójka (2019). W skład zespołu stworzonego ponownie po dłużej przerwie nieobecności wchodzą, Mikołaj Poncyliusz (gitara), Wojciech Jachna (trąbka), Jakub Łępa (saksofon tenorowy), Tymon Trąbczyński (kontrabas) oraz Maks Olszewski (perkusja). Podczas trasy koncertowej w Chinach, zespół promować będzie najnowszy singiel „#36” oraz album koncertowy zarejestrowany w ramach projektu „JAZZ PO POLSKU Live Sessions for China & Korea 2022” w warszawskim klubie Jassmine, wydany na azjatyckich platformach streamingowych.


Projekt JAZZ PO POLSKU „Dookoła Świata” w ramach którego odbywa się chińska trasa koncertowa HoTS, inspirowany jest dokonaniami polskiego podróżnika Pawła Edmunda Strzeleckiego, który jako pierwszy Polak z własnej inicjatywy okrążył świat. Strzelecki odbył niezwykłą podróż w latach 1834-1843 podczas, której prowadził rozległe badania geologiczne i geograficzne, przyczyniając się do rozwoju wiedzy o współczesnym świecie.

Projekt JAZZ PO POLSKU „Dookoła Świata” realizowany jest przez Fundację JAZZ PO POLSKU we współpracy z polskimi placówkami dyplomatycznymi na całym świecie, jak również z szeregiem partnerów lokalnych. Partnerami chińskiej edycji projektu jest Instytut Polski w Pekinie, Konsulat Generalny RP w  Chengdu, Konsulat Generalny RP w Hongkongu, Konsulat Generalny RP w Kantonie, Konsulat Generalny RP w Szanghaju. Patronat honorowy nad projektem objęło Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Partnerami są: Instytut Adama Mickiewicza, Polskie Linie Lotnicze LOT, Fundacja Agencji Rozwoju Przemysłu oraz Fundacja Instytut Dyplomacji Gospodarczej. Patroni medialni: Polska Agencja Prasowa, Trójka Polskie Radio, Jazz Forum, Chiny24.com 


HoTS Live in China 2024 wystąpią w składzie: Mikołaj Poncyljusz – gitara; Jakub Łępa – saksofon, Wojciech Jachna –  trąbka, Tymon Trąbczyński – kontrabas, Maksymilian Olszewski – perkusja


JAZZ PO POLSKU „Dookoła Świata” przyjął formę międzynarodowej trasy koncertowej, w ramach której polskie zespoły jazzowe w ciągu trzech lat wystąpią na 4 kontynentach. Projekt rozpoczął się w maju zeszłego roku i potrwa do końca 2025 r. Do tej pory odbyło się ponad 100 wydarzeń w 17 krajach, w których wzięło udział 16 zespołów. Koncerty odbyły się w: Albanii, Austrii, Bangladeszu, Chinach, Chorwacji, Indiach, Izraelu, Japonii, Kanadzie, Macedonii, Rumunii, Serbii, Słowenii, Słowacji, Tajwanie, Węgrzech i Wietnamie. W projekcie wzięły udział dotychczas zespoły: Confusion Project, JAH Trio, Mateusz Gawęda Trio, Michał Ciesielski Band, Paweł Kaczmarczyk Trio, Piotr Damasiewicz Into The Roots, , Damasiewicz-Kryńska, Damasiewicz-Wójcik, Piotr Krępeć, Piotr Lemańczyk Electric Band, Rafał Sarnecki-Adam Zagórski-Ehud Ettun, Rafał Sarnecki Quintet, Simona De Rosa feat. Confusion Project, The Flash!, Tomasz Chyła Quintet, Unleashed Cooperation, ZIEMIA.