Już po raz szósty, w dniach od 6 do 8 września w Katanii i jej okolicach, odbędzie się Ricci Weekender – wyjątkowy, butikowy festiwal, w którym muzyka, sztuka kulinarna i odkrywanie uroków wschodniej Sycylii łączą się w jedno, niepowtarzalne doświadczenie.

Ricci Weekender jest owocem współpracy Diego Vespy – założyciela kultowego klubu Mercati Generali w Katanii, brytyjskiej rozgłośni Worldwide FM, wpływowego prezentera radiowego i DJ-a Gillesa Petersona oraz Eda Wilsona – szefa kuchni i właściciela restauracji Brawn w Londynie. Ich wspólna pasja do sztuki kulinarnej i muzyki zaowocowała stworzeniem wydarzenia, które harmonijnie łączy te dwie dziedziny, dając przy okazji możliwość poznania fascynujących zakątków i miejsc tej części wyspy.

(c) Mariusz Jakubus
(c) Mariusz Jakubus

Ricci Weekender 2024

Tegoroczny program zapowiada się naprawdę ciekawie. W otoczeniu malowniczych winnic na zboczach Etny, barokowej architektury Sycylii oraz pięknych ogrodów parku botanicznego Radicepura w Giarre, uczestnicy będą mieli okazję zanurzyć się w unikalnej atmosferze festiwalu.

Na początek – koncert otwarcia 6 września na dziedzińcu Palazzo Platamone w wykonaniu Danieli Pes, artystki o wieloaspektowym i tajemniczym talencie, której głos i muzyka wymykają się wszelkim klasyfikacjom. Daniela Pes odwiedzi Katanię jako jedyny przystanek na Sycylii podczas europejskiej trasy promującej album “Spira”, nagrodzony najbardziej prestiżową nagrodą w muzyce włoskiei Targa Tenco 2023.

Następnie, w sobotę 7 września w klubie Mercati Generali, wystąpi brytyjski muzyk, DJ i producent Floating Points, znany również jako Sam Shepherd, który jest jednym z najbardziej pożądanych artystów na europejskiej scenie klubowej.

W niedzielę 8 września w Radicepura zobaczymy Erlenda Øye, uznanego artystę znanego z zespołów Kings of Convenience i Whitest Boy Alive, wraz z zespołem La Comitiva (Stefano Ortisi, Luigi Orofino i Marco Castello).

Na Ricci Weekender tradycyjnie wystąpi Gilles Peterson, wizjoner muzyczny, który w swojej karierze umiejętnie łączył różne gatunki i style, przekształcając elektronikę w globalny dźwięk, łącząc soul, hip-hop i jazz z muzyką świata.

Do programu dołączają również Corto.alto z Glasgow, który zaprezentuje swoje umiejętności gry na wielu instrumentach, takich jak puzon, gitara, bas, syntezatory i perkusja. Jego imponująca improwizacja i subtelna produkcja elektroniczna stworzą spójne i fascynujące brzmienie. Wystąpi także Bel Cobain, piosenkarka i autorka tekstów z Londynu, której unikalna mieszanka jazzu, R&B, rapu i psychodelicznego soulu, wzbogacona delikatnymi rytmami perkusji i basu, idealnie wkomponuje się w sycylijskie otoczenie.

Na scenie pojawią się także Murray Lachlan Young, znany brytyjski poeta i performer, oraz Rosa Calix, DJ-ka, kolekcjonerka i miłośniczka winyli, eksperymentalna artystka z Mediolanu.

Ale to nie wszyscy – wkrótce zostaną ogłoszeni kolejni artyści, którzy dopełnią line-up tegorocznej edycji festiwalu.

Ricci Weekender
Ricci Weekender (c) Mariusz Jakubus

Kulinarne doznania

W tym roku festiwal zadbał o wyjątkowe doznania kulinarno-enologiczne, zapraszając Bar Brutal, renomowaną winiarnię i restaurację z Barcelony. Słyną oni z sezonowej kuchni, bogatej selekcji naturalnych win i dbałości o najwyższą jakość składników, co przyciąga smakoszy z całego świata. Już 7 września, Bar Brutal przeniesie swoje niezrównane doświadczenia kulinarne do klubu Mercati Generali, serwując wyjątkową kolację.

Kulinarną stronę festiwalu wzbogacą również Piermaria Trischitta z mediolańskiej restauracji Røst, doświadczony szef kuchni, który pracował na Sycylii, w Hamburgu, Mediolanie i Zurychu, oraz Ed Wilson z londyńskiej restauracji Brawn, znany ze swojej innowacyjnej kuchni. Ich kreatywne podejście i różnorodne doświadczenia zapewnią uczestnikom festiwalu niezapomniane wrażenia smakowe.

(c) Iwona Niedbała
(c) Iwona Niedbała

Wkrótce kolejne ogłoszenia

Już wkrótce do ogłoszonych artystów i szefów kuchni dołączą kolejne nazwiska, które uczynią Ricci Weekender ponownie niepowtarzalnym wydarzeniem letnim.

Zobacz jak było na poprzedniej edycji

Festiwal Ricci Weekender odwiedzaliśmy już dwukrotnie, za każdym razem doświadczając niezapomnianych chwil. Fotorelację z jednej z poprzednich edycji możesz zobaczyć TUTAJ.

Bilety

Dołącz do festiwalu, aby celebrować kulturę, muzykę i kuchnię w jednym z najpiękniejszych zakątków Sycylii!
Bilety na Ricci Weekender dostępne są w dwóch wariantach:

  • Music Pass (84 Euro) – obejmujący wszystkie wydarzenia muzyczne, koncerty i dj-sety,
  • Gold Pass (260 Euro) – bilet obejmujący dodatkowo ekskluzywne kolacje, a także niedzielny brunch.

Bilety na Ricci Weekender możesz kupić TUTAJ.