27 maja rusza kolejna, jubileuszowa edycja Festiwalu “Starzy i Młodzi, czyli Jazz w Krakowie”. Festiwal rozpocznie się koncertem znakomitej amerykańskiej harfistki Brandee Younger. Swoją  premierę będzie miał również jeden z najlepszych polskich kwartetów smyczkowych – Atom String Quarteet z najnowszym projektem “Universum”


  • 27 maja, godz. 20.00, Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha

Brandee Younger Trio (USA)

Brandee Younger – znakomita harfistka, nominowana do nagrody Grammy w kategorii Najlepsza Kompozycja Instrumentalna za utwór „Beautiful Is Black”. Współpracowała z artystami takimi jak: Ravi Coltrane, Jack DeJohnette, Reggie Workman, Charlie Haden jak również z Beyonce, John Legend, Lauryn Hill i wieloma innymi.

Brandee Younger wprowadza harfę jako instrument wiodący do dzisiejszego jazzu. Harfistka reprezentuje pokolenie współczesnych muzyków improwizujących, którzy silnie inspirują się amerykańską popkulturą i hip hopem. Album „Brand New Life” zawiera także spore odniesienia do nowoczesnych harmonii, rytmu i melodii, przesiąkniętych hip-hopem, rockiem i elementami melodyjnego popu.

Artystka wystąpi po raz pierwszy w Krakowie.


  • 11 czerwca, godz. 19.30, Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha

Atom String Quartet, “Universum” – premiera

Atom String Quartet to jeden z najbardziej intrygujących kwartetów smyczkowych na świecie, należący do grona najlepszych wykonawców jazzowych w Polsce. Zespół łączy możliwości kwartetu smyczkowego z szeroko rozumianą improwizacją. W jego twórczości – oprócz jazzu – słychać inspiracje polskim folklorem, muzyką z różnych regionów świata, a także muzyką współczesną i klasyczną. Zespół stale gości na największych polskich i światowych scenach muzycznych. Kwartet nagrał siedem autorskich albumów: “Fade In”, “Places”, “Atomsphere”, “Seifert”, “Penderecki”, “Essence” z których dwa (“Fade In” oraz “Places”) otrzymały nagrodę polskiego przemysłu fonograficznego „Fryderyk”.

W 2023 roku Atom String Quartet podpisał ekskluzywny kontrakt z międzynarodową wytwórnią fonograficzną Warner Music, czego efektem jest 2-płytowy album “Universum”, na który złożyły się 4 kilkuczęściowe kwartety smyczkowe, skomponowane przez każdego z muzyków zespołu. Materiał z albumu zostanie zaprezentowany podczas koncertu w ramach Festiwalu.  

W programie koncertu znajdą się utwory z 7. solowego albumu Atom String Quartet – “Universum”, które są naturalną konsekwencją działań zespołu, a jednocześnie zupełną nowością w podejściu do komponowania. Każdy z muzyków zmierzył się z wielką formą i skomponował pełnowymiarowy, wieloczęściowy kwartet smyczkowy. Stylistycznie oraz formalnie utwory zbliżają się do muzyki poważnej, czyli do naturalnego środowiska kwartetu smyczkowego, ale nie brakuje w nich charakterystycznych dla Atom String Quartet elementów, takich jak improwizacja, czy nowe, niestandardowe techniki wykonawcze.   

  • 24-27, 29 czerwca, Klub Piec Art, ul. Szewska 12, Krakowskie Forum Kultury, ul. Mikołajska 2

“MŁODA SCENA JAZZOWA  i “JAZZOWE DEBIUTY”

Szczegółowy program znajdziecie na stronie Festiwalu.