Do Jazz Around Festival pozostało nieco ponad dwa miesiące. W tym roku impreza zagości w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski i jego parkowym otoczeniu już 28 i 29 czerwca. Ania Szarmach, Brekky Boy, GeeJay, Joel Culpepper, Lady Blackbird, Marcin Masecki Big Band, Wojtek Mazolewski Quintet to kolejne ogłoszone artystki i artyści trzeciej odsłony Jazz Around Festival.

Karnety są dostępne na www.jazzaround.pl.  

Jazz Around Festival to wyjątkowe wydarzenie muzyczne, które przyciąga entuzjastów okołojazzowych brzmień z całej Polski. Choć miejsce festiwalu zmienia się co roku, legendarne opowieści o jego atmosferze krążą już wśród miłośników muzyki. Każda edycja festiwalu to wyjątkowa podróż przez różnorodne brzmienia jazzowe, pełna niespodzianek, emocji i niezapomnianych koncertów.

Dotychczas ogłoszonymi artystami są Alfa Mist, Avishai Cohen Trio, Emily King, Giacomo Turra & The Funky Minutes, Łona x Konieczny x Krupa, Madison McFerrin, Nene Heroine, Nubya Garcia, Poluzjanci i Youngr . 


W CSW Zamek Ujazdowski zagra też Lady Blackbird! To pseudonim sceniczny amerykańskiej wokalistki i kompozytorki Marley Munroe. Znana ze swojego charakterystycznego głosu i interpretacji muzyki soul, jazzu i R&B. Lady Blackbird zdobyła uznanie za swój wyjątkowy styl, który nawiązuje do klasyki muzyki soul, ale jednocześnie jest świeży i nowoczesny. Muzyczna podróż Lady Blackbird obejmuje również współpracę m.in. z Mobym, Goldie, czy Jamie Cullumem.  

Marcin Masecki zaprezentuje swoją najnowszą suitę na big band, napisaną specjalnie dla Jazz Around Festival.  W jego zespole zasiądą czołowi instrumentaliści polskiej sceny jazzowej, a całość poprowadzi Masecki zza swojego legendarnego pianinka. Instrumenty dęte to dla Maseckiego naturalne środowisko. Jego ojciec był klarnecistą a on sam jako dzieciak słuchał w kółko amerykańskich big bandów. Od 6 lat współprowadzi Jazzband Młynarski-Masecki, w którym puszcza wodze swojej aranżerskiej fantazji. W 2023 roku napisał na big band specjalną „Suitę Jubileuszową” na 70-lecie odbudowy warszawskiej Starówki. W tym roku do wybranych kompozycji Masecki dołącza sporo nowych. Będzie też niespodzianka.    

Na Jazz Around Festival wystąpi również Wojtek Mazolewski Quintet, grupa której liderem jest kontrabasista i kompozytor Wojtek Mazolewski. Zespół specjalizuje się w grze jazzowej, ale wprowadza również elementy funk’u, rocka i elektroniki do swojej muzyki. WMQ jest znany ze swojego energetycznego brzmienia, improwizacyjnych występów na żywo oraz oryginalnych kompozycji. Grupa zyskała dużą popularność zarówno w Polsce, jak i za granicą dzięki swoim nagraniom studyjnym oraz intensywnym koncertom. Ich muzyka jest często opisywana jako świeża, nowoczesna interpretacja jazzu, która przyciąga zarówno fanów tradycji, jak i osób szukających nowych brzmień i doświadczeń muzycznych. 


Na Jazz Around Festival 2024 zagra też duet GeeJay. Gee (wokalista i autorka tekstów) i Jay (producent i multiinstrumentalista) poznali się w londyńskiej dzielnicy Harringay, kiedy pracowali jako bariści w kawiarni muzycznej. Szybko przeszli od jammowania na starym pianinie w kawiarni do tworzenia własnego, charakterystycznego stylu muzycznego. Silny, uduchowiony i naładowany emocjami wokal Gee idealnie pasuje do jazzujących akordów Jaya i groovowej rytmiki, podczas gdy flet poprzeczny dodaje kolejny element do melodyjnej mieszanki. Z dwoma EP-kami na koncie, GeeJay zdołali zgromadzić ponad 12 milionów streamów i zdobyli szerokie uznanie krytyków. Debiutancki album “What’s the Sun Without the Rain?” z wiodącym singlem z projektu “Stronger Than You Think” zdobył serca fanów na całym świecie.  

Trójka artystów z Budapesztu, którzy swoim debiutanckim albumem „Jazzbois Goes Blunt” zrewolucjonizowali kilka muzycznych scen, czyli Jazzbois dołączają do lineupu Jazz Around Festival. Ich niezwykła fuzja psychodelicznych dźwięków wstrząsnęła nie tylko fanami jazzu, ale także miłośnikami hip-hopowych bitów. Pomimo bycia nowicjuszami na scenie, szybko zwrócili uwagę kluczowych postaci branży muzycznej, zyskując wsparcie od takich gigantów jak Joe Kay z Soulection. Jednak w wypadku Jazzbois to ich występy na żywo robią największe wrażenie. Każdy utwór to wynik czystej improwizacji, co sprawia, że każdy koncert to niezapomniane muzyczne przeżycie, gdzie kosmiczne energie zderzają się w niepowtarzalny sposób. 


Joel Culpepper, brytyjski wokalista i autor znany ze swojego głębokiego głosu i eklektycznego stylu, który łączy elementy soulu, funku, R&B i muzyki elektronicznej pojawi się w Warszawie już pod koniec czerwca. Pochodzący z południowego Londynu, Culpepper zwrócił uwagę swoim debiutanckim minialbumem “Skydive” z 2012 roku, który zaprezentował jego bogaty wokal i dynamiczne kompozycje. Od tego czasu wydał kilka singli i minialbumów, w tym “Tortoise” i “Woman”, które dodatkowo umocniły jego reputację jako rosnącego talentu na brytyjskiej scenie muzycznej. Muzyka Culpeppera często eksploruje tematy miłości, tożsamości i osobistego rozwoju, a sam artysta ceniony jest pełne emocji i pasji koncerty. Jego charakterystyczny głos i niezdefiniowany gatunkowo dźwięk przyniosły mu porównania do artystów takich jak Prince, D’Angelo i Curtis Mayfield. 

Jazzrockowe trio z fortepianem, czyli pochodzący z Sydney w Australii Brekky Boy zagrają na Jazz Around Festival 2024! Czerpiąc z takich artystów jak Tigran Hamasyan, GoGo Penguin, Robert Glasper i The Bad Plus, ten instrumentalny zespół stworzył ożywcze, oryginalne brzmienie, które łączy w sobie elementy jazzu, rocka, minimalizmu i folku. To w połączeniu z porywającym występem na żywo sprawiło, że Brekky Boy stali się jednym z najbardziej ekscytujących młodych zespołów na australijskiej scenie instrumentalnej. Zespół nominowany do nagrody Montreux Jazz Award odbył tournée „w poszukiwaniu najlepszego hot doga” na festiwalach na całym świecie.  


Wokalistka i kompozytorka, autorka tekstów, producentka znana też jako Sharmi czyli Ania Szarmach również zagości w Zamku Ujazdowskim. Absolwentka Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej na Akademii Muzycznej w Katowicach, której głos jako chórzystki studyjnej można usłyszeć na kilkudziesięciu płytach różnych polskich muzyków i wokalistów. Współpracowała m.in. z takimi artystami jak: Edyta Górniak, Natalia Kukulska, Ewa Bem, Poluzjanci, Sistars, Sokół & Pono, Kayah, Andrzej Piaseczny, 15 Minut Project, a także Rafał Olbiński. Równolegle prowadziła swoją, indywidualną i niezależną ścieżkę muzyczną.

Organizatorem wydarzenia jest poznańska agencja koncertowa Good Taste Production. Partnerem wydarzenia jest Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski. Patronami medialnymi wydarzenia są radio 357, Jazz Soul, Jazz Press, Jazz Forum i Wyborcza.pl. 

Więcej informacji i regulamin wydarzenia na www.jazzaround.pl