W piątek, 22 marca Arena Gliwice rozbłysła od gwiazd. Do województwa śląskiego zjechali najlepsi artyści i artystki w kraju, by swymi występami uświetnić 30. jubileuszową Galę Muzyki Rozrywkowej i Jazzu. Nowoczesna PreZero Arena Gliwice, znana z organizacji spektakularnych wydarzeń kulturalnych, już drugi raz stała się sceną wręczenia najważniejszych nagród muzycznych w kraju. Do Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropoli tłumnie ściągnęli także fani muzyki, by oklaskiwać swoich ulubieńców i trzymać kciuki za nominowanych. 

Triumfatorem wieczoru okazał się Lech Janerka, którego powrót na rynek po osiemnastu latach przerwy zaowocował pięcioma nominacjami i… pięcioma statuetkami. Akademia Fonograficzna nagrodziła go w kategorii Artysta Roku, Autor Roku i Kompozytor Roku, jego album “Gipsowy odlew falsyfikatu” dostał tytuł Albumu Roku Alternatywa, a pochodzący z niego singiel “Dupa jak sofa” statuetkę w kategorii Utwór Roku. 

Dwa Fryderyki dostali „poeci hip hopu”, czyli team Łona x Konieczny X Krupa za krążek Taxi w kategorii Album Roku Hip Hop oraz w kategorii Zespół/Projekt Artystyczny Roku. A klip do ich utworu “Bym poszedł” przyniósł wyróżnienie reżyserowi Krzysztofowi Kiziewiczowi za Teledysk Roku.

Mrozu ponownie wyjechał z Gliwic z Fryderykami, tym razem dwoma – za MTV Unpplugged w kategorii Najlepsze Nagranie Koncertowe oraz za pochodzący z tego krążka utwór “Nie stało się nic” w kategorii Najlepsze Nowe Wykonanie.

Tyle samo statuetek zebrała Hani Rani wyróżniona tytułem Artystki Roku i Producentki Roku oraz Daria Ze Śląska, uhonorowana Fryderykiem w kategorii Fonograficzny Debiut Roku i Album Roku Indie Pop za płytę “Tu była”.

WaluśKraksaKryzys odebrał nagrodę za krążek “+piekło+ niebo” wyróżniony w kategorii Album Roku Rock, a L.U.C i Rebel Babel Film Orchestra statuetkę za soundtrack do filmu “Chłopi” w kategorii Muzyka Filmowa Teatralna i Ilustracyjna. 

Daria Zawiałow zakończyła wieczór z Fryderykiem za album “Dziewczyna Pop” w kategorii Album Roku Pop, a Paulina Przybysz z nagrodą w kategorii Album Roku Soul/R&B/Reggae za krążek “Wracając”.

Fryderykiem za Album Roku Jazz zostały nagrodzone ex aequo dwie płyty “Parallel” Agi Derlak oraz “Flying Lion” w wykonaniu Andrzej Święs Trio. Agę Derlak Akademia wyróżniła również w kategorii Artysta Roku Jazz. Druga statuetka w tej kategorii została przyznana Zbigniewowi Jakubkowi za pośmiertny album “Tribute to Zbigniew Jakubek”. Artysta odszedł po długiej chorobie 1 maja 2023 roku. Fonograficzny debiut roku powędrował do Michała Aftyki.

Tradycyjnie kulminacyjnym punktem wieczoru było wręczenie Złotych Fryderyków – honorowych nagród przyznawanych przez Akademię za wybitne osiągnięcia artystyczne. Anna Markowska – wiceprzewodnicząca Związku Artystów Wykonawców STOART wręczyła statuetkę Kazimierzowi Jonkiszowi, muzykowi jazzowemu i perkusiście, a Katarzyna Kuczyńska-Budka, radna miasta Gliwice wraz z dziennikarzem muzycznym Piotrem Metzem uhonorowali jedną z najbardziej charakterystycznych wokalistek – Martynę JakubowiczSebastianowi Imbierowiczowi (DJ 600 Volt) producentowi muzyki hip-hopowej, Złotego Fryderyka wręczył przedstawiciel sceny rapowej Paluch.

Przez trzy dekady przyznawania Fryderyków kategoria Piosenka Roku/Utwór Roku była tą, która wzbudzała największe emocje. Z okazji 30-lecia nagrody, Związek Producentów Audio Video, organizator Fryderyków wraz z radiem RMF FM przygotował plebiscyt dla fanów polskiej muzyki. Przez 10 dni słuchacze głosowali na Fryderykowy przebój 30-lecia. Wygranym okazał się utwór Długość dźwięku samotności Myslovitz.

Za nami pełna emocji 30. jubileuszowa edycja Gali Muzyki Rozrywkowej i Jazzu Fryderyk Festiwal. Wszystkim nominowanym i laureatom serdecznie gratuluję. To dzięki wam scena muzyczna w naszym kraju jest tak różnorodna i pełna dobrej muzyki. Życzę Wam dalszych sukcesów i inspiracji. Niech ta edycja Fryderyków będzie dla was dobrą prognozą na przyszłość – powiedział Bogusław Pluta, dyrektor generalny ZPAV.

Pełna lista laureatów Frydeyrków 2024 w kategoriach muzyki rozrykowe i jazzu znajduję się tutaj.


inf. ZPAV