Legendarny duet muzyczny, Nick Cave i Warren Ellis, odpowie za ścieżkę dźwiękową do „Back to Black. Historia Amy Winehouse”, długo oczekiwanego pierwszego filmu fabularnego o muzycznej ikonie, który do kin wejdzie już 19 kwietnia!

„Nick i Warren byli jedynymi muzykami, których brałam pod uwagę, jeśli chodzi o muzykę do filmu. Przez lata słuchałam wszystkiego, co komponowali i skrycie marzyłam o wspólnym projekcie. Ich wrażliwość i zrozumienie tej historii doprowadziły do powstania niezwykle głębokiej i poruszającej ścieżki dźwiękowej” – mówi Sam Taylor-Johnson, reżyserka filmu. „Back to Black. Historia Amy Winehouse” tylko w kinach od 19 kwietnia.

Twórcza chemia Cave’a i Ellisa jest zakorzeniona w ich długiej historii komponowania muzyki. Ich drogi po raz pierwszy skrzyżowały się w 1993 roku, kiedy Ellis zagrał na skrzypcach w kilku utworach na kultowym albumie „Let Love In” zespołu Nick Cave & The Bad Seeds, a następnie dołączył do nich jako pełnoprawny członek zespołu, tworząc wspólnie kolejne dziesięć albumów. Obaj nagrywali również jako grupa rockowa Grinderman, utworzona w 2006 roku, i wspólnie skomponowali liczne ścieżki dźwiękowe do filmów, telewizji i teatru, w tym do „Propozycji”, „Gangstera” „Zabójstwa Jesse’ego Jamesa przez tchórzliwego Roberta Forda”, „Drogi”, „Blondynki”, „Dahmera – Potwór: Historia Jeffreya Dahmer” i wielu innych.


„Back to Black. Historia Amy Winehouse” to pełna pasji historia niezwykłej artystki, ukazująca jej młodzieńcze lata w Londynie oraz drogę do światowej sławy. Główną rolę zagrała wschodząca gwiazda kina Marisa Abela („Branża”). Na ekranie partnerują m.in. zdobywca nagrody BAFTA Jack O’Connell jako Blake Fielder-Civil, Eddie Marsan jako Mitch Winehouse, Juliet Cowan jako Janis Winehouse oraz nominowana do Złotego Globu i Oscara Lesley Manville jako babcia Amy, Cynthia. Film wyreżyserowany przez Sam Taylor-Johnson, uznaną artystkę wizualną i reżyserkę („Pięćdziesiąt twarzy Greya”), został wyprodukowany przez STUDIOCANAL oraz Monumental Pictures, przy pełnym wsparciu wytwórni muzycznych Universal Music Group oraz SONY Music Publishing. 

W filmie „Back to Black. Historia Amy Winehouse” usłyszymy wiele przebojów Amy Winehouse w wykonaniu samej Marisy Abeli. Reżyserka filmu, Sam Taylor-Johnson mówi:

„Odkrycie tak dużego talentu jak Marisa Abela zdarza się niezwykle rzadko. W chwili, gdy spojrzała prosto w obiektyw kamery na pierwszym przesłuchaniu, wiedziałam, że jest idealną aktorką do roli Amy Winehouse. Włożyła w to niezwykle ogromną pracę, dbając o każdy szczegół, codziennie trenując godzinami, aby móc śpiewać przez cały film. Ona nie wciela się w Amy, ona ją uosabia”.

Amy Winehouse to jedna z największych artystek w historii, która sprzedała ponad 30 milionów płyt na całym świecie, a jej utwory w serwisach streamingowych generują dziś ponad 80 milionów odtworzeń miesięcznie. Słynny drugi album brytyjskiej artystki „Back to Black” z 2006 roku przyniósł jej światową sławę oraz 5 nagród Grammy, w tym Nagrodę Roku i Piosenkę Roku za hitowy singiel „Rehab”.