„Chłopi” to ekranizacja, nagrodzonej Noblem powieści Władysława Reymonta, zrealizowany w technice animacji malarskiej znanej wcześniej, z doskonale przyjętego przez krytykę i publiczność filmu „Twój Vincent”, który w kinach na całym świecie obejrzało 6 milionów widzów i zarobił w kinach ponad 42 miliony dolarów. W celu ożywienia „Chłopów”, namalowano oszałamiającą liczbę 79 000 klatek filmu.

Powieść opowiada historię Jagny, młodej kobiety zdeterminowanej, wytyczającą swą drogę na polskiej wsi końca XIX wieku. To wylęgarnia plotek i nieustających waśni, łączących bogatych i biednych, przepełnionych dumą ze swojej ziemi, przywiązanych do barwnych tradycji i głęboko zakorzenionych patriarchacie. Jagna zostaje uwikłana między pragnienia najbogatszego rolnika w wiosce, jego najstarszego syna i innych czołowych osobistości w społeczności. Jej opór stawia ją na tragicznym kursie kolizyjnym z otaczającą ją społecznością.

Film odniósł ogromny sukces wśród prasy międzynarodowej krytyki filmowej, znalazł się na liście „16 najlepszych filmów z Wenecji, TIFF i Telluride” magazynu Indiewire.  

„End of Summer” to anglojęzyczna wersja popularnej piosenki z końcowych napisów filmu. Wykonywana jest przez zajmującą czołowe miejsca na listach przebojów piosenkarkę i autorkę tekstów Katie Melua. Ta optymistyczna ballada łączy tradycyjną polską muzykę ludową z elementami popowymi, zapraszając słuchaczy do hipnotyzującego, namalowanego świata filmu.