Po niemal półtorarocznej przerwie i gruntownym remoncie, Blue Note Poznań znów zaprasza do lokalu w Zamku Cesarskim. Legendarny klub wraca z nowym współwłaścicielem, nowoczesnym wnętrzem, odświeżonym logotypem oraz konkretnymi zapowiedziami programowymi. Podczas rozpoczynającego się sezonu w klubie zagrają m.in. Jeremy Pelt, Błoto, Dorota Miśkiewicz, Takuya Kuroda, Immortal Onion, Marek Napiórkowski, Rita Ray. Powrócą także legendarne imprezy z muzyką rap i R&B, czyli Czwartkowe Klasyki, taneczną nowością natomiast będzie cykl Funk Odyssey.


Blue Note to kultowe miejsce Poznania, gdzie dźwięki jazzu rozbrzmiewają od 1998 roku. Klub wymyślił miłośnik tej muzyki i perkusista Lech Łuczak – wraz z żoną Mirą Łuczak prowadzili lokal przez ponad 20 lat. W tym czasie Blue Note stał się legendą nie tylko w stolicy Wielkopolski, ale również w całym kraju, będąc jednym z niewielu jazzowych klubów, które działają do dziś. W tym czasie odbyły się tam tysiące koncertów prawdziwych legend muzyki jazzowej polskiej i zagranicznej, m.in. Jan Ptaszyn Wróblewski, Kenny Garrett, Dave Holland, Kurt Elling, Al Foster, Cindy Blackman Santana, Tomasz Stańko, Dave Liebman, John Abercrombie, Mike Stern, Dave Douglas, Scott Henderson, John Scofield, Pat Metheny, Billy Harper, Jack DeJohnette, E.S.T.Trio, Yellowjackets.

NOWY-STARY BLUE NOTE

Dzisiaj Blue Note Poznań rozpoczyna nie tylko nowy sezon koncertowy. Oficjalnie wraca po niemal półtorarocznej przerwie i otwiera kolejny rozdział w swojej historii, a zmian nie brakuje. Lokal przeszedł gruntowny remont, ale udało się zachować charakterystyczne elementy, jak antresola oraz bar, artystyczne poręcze schodów na główną salę i wejście od strony Dziedzińca Różanego, które są pracami rzeźbiarza Adama Garnka i były w klubie od samego początku. Cała przestrzeń została odświeżona i unowocześniona, zreorganizowano również zaplecze oraz garderoby, dużo pracy włożono w poprawę akustyki.


Zmianom uległo także logo oraz cała komunikacja wizualna klubu wraz ze stroną internetową. Nowy logotyp bazuje na dotychczasowym znaku – nadal widnieje w nim elipsa symbolizująca nutę, ale całość została przerysowana odręcznie w sposób nawiązujący do retro neonu. Nowe kolory (odcienie niebieskiego, beżu i czerni) nawiązują do kultowego Blue Note Records – są jednocześnie eleganckie i elektryzujące. Tak samo jak jazz.

Współwłaścicielem klubu został Krzysztof Wawrzyniak. Meloman, absolwent Akademii Muzycznej, szef poznańskiej agencji koncertowej Good Taste Production – która stała się mecenasem klubu – ale przede wszystkim: miłośnik Blue Note, związany z nim od wielu lat.

– Choć klub przeszedł w ostatnim czasie wiele zmian, to nadal opiera się na tym samym fundamencie co wcześniej: miłości do muzyki. Wyremontowaliśmy wnętrze, uwspółcześniliśmy logo oraz stronę internetową i planujemy też odświeżyć repertuar. Sercem Blue Note niezmiennie pozostanie jazz, ale chcemy zapraszać również artystów, którzy działają dookoła tego gatunku i wniosą nową energię do klubu. Dlatego w najbliższym czasie pojawią się również koncerty z muzyką funk, groove czy soulzapowiada Krzysztof Wawrzyniak.

– Najważniejsze, że mieszkańcy tego miasta, którzy lubią muzykę improwizowaną, będą mogli w weekend wybrać się do klubu i być zaskakiwanym różnorodnością muzyki na najwyższym poziomie. Absolwent poznańskiej Akademii Muzycznej i twórca najdłużej działającego klubu jazzowego w Polsce postarają się nie zawieśćpowiedział Lech Łuczak w wywiadzie dla „IKS”.

AROUND JAZZ

We wrześniu Blue Note wraca do regularnego koncertowania, a sezon jesienno-zimowy będzie sezonem premier i powrotów. Nowy repertuar klubu będzie fuzją starych, dobrze znanych formatów oraz zupełnie nowych cykli – ich premierowe odsłony zostaną zaprezentowane w najbliższych miesiącach.

Już w październiku powróci cykl koncertów Jazz Top. To w jego ramach przez lata odbywały się najważniejsze wydarzenia z udziałem wybitnych artystów świata jazzu i muzyki improwizowanej. Powrót cyklu zainauguruje Jeremy Pelt, jeden z najbardziej wyróżniających się trębaczy w świecie jazzu, wielokrotny zwycięzca plebiscytu prestiżowego magazynu „DownBeat”. Nowe spojrzenie na muzykę jazzową przedstawią natomiast młodsze formacje, które także zagrają w klubie w najbliższych miesiącach: Błoto, Immortal Onion, ZK Collaboration.

Zgodnie z zapowiedziami nowego współwłaściciela, ważną częścią repertuaru klubu staną się koncerty z muzyką funk, soul czy groove. Dedykowany zostanie im cykl koncertów pod szyldem Jazz Around. Nowością w kalendarzu klubu będzie także Funk Odyssey – cykl funkowych imprez z muzyką na żywo, podczas których zagrają m.in. Nick Sinckler czy Bartek Królik.

Powrócą najstarsze imprezy w mieście do muzyki rap i R&B, czyli legendarne Czwartkowe Klasyki, które w Blue Note odbywały się od 1999 roku. Pierwszy czwartkowy reunion został już zaplanowany na 14 września. W klubie nadal będzie można usłyszeć wyselekcjonowaną muzykę rozrywkową na światowym poziome, organizowane będą również jam sessions.

W najbliższych miesiącach w Blue Note zagrają również Dorota Miśkiewicz, Kasia Pietrzko Trio, Rita Ray, Dawid Tokłowicz, Aga Zaryan, Kinga Głyk. Wszystkie informacje na temat zbliżających się koncertów można znaleźć na stronie Blue Note.