21 września w Międzynarodowy Dzień Pokoju, nakładem Requiem Records ukaże się solowy debiut fonograficzny wokalistki Magdaleny Zawartko zatytułowany „Satyagraha”, który jest zwieńczeniem jej 10-letniej działalności w sferze muzyki jazzowej. Kierownictwo muzyczne projektu objął Michał Tokaj i jest on autorem większości aranżacji muzycznych.

Dostępny jest już singiel „Confession”, który promuje album.


“Satyagraha”, czyli „uchwycenie prawdy”, odnosi się nie tylko do teorii jaką głosił Gandhi, ale przede wszystkim do prawdy jaką w świecie chaosu i konsumpcjonizmu daje nam muzyka. Jest to swego rodzaju muzyczny manifest i emocjonalny oręż w koncepcji siły człowieka pozostającego w stanie prawdy. Warto też zauważyć, że zarówno “Satyagraha”, jak i muzyka jazzowa miały znaczący wpływ kulturowy i historyczny oraz nadal inspirują i wpływają na ludzi na całym świecie na swój własny, niepowtarzalny sposób.


Na płycie znajdują się autorskie kompozycje inspirowane wielokulturowością naszego świata i jazzowe interpretacje utworów przedstawiających synkretyzm religii i kultur za pomocą emocjonalnego przekazu jaki ze sobą niosą.Magdalena Zawartko to wokalistka, improwizatorka, rozmiłowana w muzyce etnicznej. Nie lubi klasyfikować swojego głosu i często eksperymentuje z jego brzmieniem. Pozwala jej to swobodnie posługiwać się wieloma technikami od śpiewu etnicznego po operowy, czego dowodem jest ostatni projekt Piotra Wojtasika VOICES, w którym jako solistka realizuje zróżnicowane partie wokalne. 

Jej autorski projekt Zawartko/Piasecki „Leć głosie” reprezentował Europejską Stolicę Kultury w wielu krajach Europy i został uhonorowany Nagrodą Gazety Wyborczej WARTO 2016. W roku 2021 została uhonorowana Orderem Zasłużony dla Kultury Polskiej, a w 2023 otrzymała nominację do prestiżowej nagrody Koryfeusz Muzyki Polskiej w kategorii Odkrycie Roku. 

Magdalena Zawartko współpracowała i nagrywała z czołowymi muzykami jazzowymi, takimi jak: Billy Harper, Billy Hart, Leszek Możdżer, Dariusz Oleszkiewicz, Piotr Wojtasik, Dominik Wania, Michał Tokaj, Michał Barański, Michał Miśkiewicz.