Po wakacyjnej przerwie powraca seria koncertów “Warsaw Live Sessions”. W najbliższą niedzielę 10 września, w warszawskim klubie Jassmine, wystąpi Michał Martyniuk Quartet, jeden z najbardziej obiecujący polskich pianistów jazzowych młodego pokolenia. Niedzielne wieczory z JAZZ PO POLSKU to niepowtarzalna okazja, aby uczestniczyć w koncertach z udziałem wybitnych polskich artystów młodego pokolenia, jak i gości zza granicy.

10 września, w ramach projektu JAZZ PO POLSKU „Warsaw Live Sessions” w klubie Jassmine w Warszawie wystąpi Michał Martyniuk Quartet.


Artysta, który od wielu lat żyje i tworzy w Auckland w Nowej Zelandii, ma na koncie pięć autorskich płyt, w tym nominowaną w 2019 r. do nagrody Fryderyk płytę „Nothing to Prove”. Album znalazł uznanie również wśród międzynarodowej bohemy artystycznej. Docenił ją m.in. legendarny amerykański trębacz, Randy Brecker pisząc, iż „(…) jest to piękny i poruszający album ze wspaniałymi kompozycjami i znakomitą grą całego zespołu. Stanowi przemyślaną i dobrze poukładaną całość”. Martyniukowi w najbliższą niedzielę na scenie towarzyszyć będą: gitarzysta Jakub Mizeracki, kontrabasista Alan Wykpisz i perkusista Tymek Papior. Początek koncertu o godzinie 20:30.

W ramach projektu „Warsaw Live Sessions” do końca roku w klubie Jassmine przy ul. Wilczej 73 w Warszawie, odbędzie się jeszcze 8 niepowtarzalnych, autorskich koncertów w wykonaniu czołówki młodej polskiej sceny jazzowej. Wystąpią Kuba Banaszek Quartet (24.09.2023), Dominik Wania Quartet (08.10.2023), Follow Dices (22.10.2023), Ilona Damięcka Trio feat. Mateusz Smoczyński, i Ziemia (19.11.2023), Rafał Jackiewicz Quartet (03.12.2023) oraz Klawo (10.12.2023).

Cykl „Warsaw Live Sessions” rozpoczął się w styczniu tego roku i potrwa do końca 2025 r. W jego ramach odbędzie się 50 koncertów w wykonaniu zarówno polskich, jak i zagranicznych artystów. W tym roku warszawska publiczność wysłuchała już 11 koncertów. W ramach serii wystąpiły takie zespoły jak m.in. Mateusz Gawęda Trio, Piotr Damasiewicz Into The Roots, Paweł Kaczmarczyk Trio, jak również amerykańscy muzycy – Mike Stern, Leni Stern i Freddie Hendrix, którzy we współpracy z polskimi muzykami stworzyli niepowtarzalne wydarzenia.

„Ważnym elementem projektu realizowanego w Warszawie jest wspieranie lokalnej sceny, jak również rozwijanie współpracy międzynarodowej i integracja środowisk twórczych innych krajów” – mówi Jakub Krzeszowski, twórca projektu JAZZ PO POLSKU „Proponowany program jest uniwersalny i skierowany do szerokiego grona słuchaczy. W ciągu trzech lat w ramach tego projektu wystąpi aż 50 zespołów, wykonujących przeróżne odmiany jazzu, muzyki aktualnej i improwizowanej. Artyści  na potrzeby projektu stworzą także utwory inspirowane Warszawą” – dodaje Krzeszowski. Projekt potrwa trzy lata i odbywa się w niedzielne wieczory w klubie Jassmine w Warszawie.

W ramach projektu JAZZ PO POLSKU „Warsaw Live Sessions” publiczność ma okazję nie tylko posłuchać autorskiej muzyki czołowych polskich jazzmanów, ale także wziąć udział w nagraniach audio i video koncertów. Zarejestrowane występy, zostaną udostępnione w mediach społecznościowych, a wybrane utwory audio na platformach streamingowych.

Organizatorem projektu JAZZ PO POLSKU „Warsaw Live Sessions” jest Fundacja JAZZ PO POLSKU i jest on współfinansowany ze środków Urzędu Miasta Stołecznego Warszawy.  Sponsorem wydarzenia jest Bank Gospodarstwa Krajowego. Partnerami projektu są: Jassmine oraz Fundacja Instytut Dyplomacji Gospodarczej. Patroni medialni: Jazz Forum, Warsaw Insider.

Harmonogram nadchodzących koncertów:

10.09.2023 – Michał Martyniuk Quartet
Michał Martyniuk – piano; Jakub Mizeracki – gitara; Alan Wykpisz – kontrabas; Tymek Papior – perkusja

24.09.2023 – Kuba Banaszek Quartet
Kuba Babaszek – piano; Marcin Konieczkowicz – saksofon; Tymon Trąbczyński – kontrabas; Max Olszewski – perkusja

08.10.2023 – Dominik Wania Quartet
Jarek Bothur – saksofon tenorowy i sopranowy; Dominik Wania – fortepian; Piotr Narajowski – kontrabas; Grzegorz Pałka – perkusja

22.10.2023 – Follow Dices
Mikołaj Kostka – skrzypce, Franciszek Raczkowski – piano, Jan Jerzy Kołacki – kontrabas, Adam Wajdzik – perkusja

19.11.2023 – Ilona Damięcka Trio feat. Mateusz Smoczyński / Ziemia
Ilona Damięcka – piano, wokal; Mateusz Smoczyński – skrzypce; Michał Jaros – kontrabas; Krzysztof Szmańda – perkusja 

Ziemia
Oskar Tomala – gitara; Mateusz Żydek – trąbka; Jakub Wosik – kontrabas; Alan Kapołka – perkusja

03.12.2023 – Rafał Jackiewicz Quartet
Rafał Jackiewicz – saksofon; Piotr Dziadkowiec – pianino; Maciej Kitajewski – gitara basowa; Michał Dziewiński – perkusja

10.12.2023 – Klawo
Alicja Sobstyl – flet, wokal; Malina Midera – klawisze, syntezator; Karol Tchórz – trąbka; Tomasz Rafalski – perkusja; Artur Szalsza – bas; Konstanty Kostka – klawisze, syntezator