Po raz pierwszy w Polsce, na galowym koncercie Ery Jazzu przedstawi się egzotyczna wokalistka Malia„Swą sztuką plasuje się w tej samej kategorii, w której odnajdują się Lizz Wright, Angelique Kidjo, Celeste Simone czy Meshell Ndegeocello – rekomenduję artystkę Dionizy Piątkowski, szef Ery Jazzu – Malia jest przy tym niezwykle autentyczna, skrywająca w swoim jazzowym i soulowym głosie pokłady etnicznej, naturalnej ekspresji”. Marek Dusza, krytyk jazzowy magazynu Audio twierdzi, że „…Malia jest największym odkryciem od debiutu Melody Gardot. Malia ma wspaniały głos, odrobinę zachrypnięty, ciemny i zmysłowy. Jest afrykańską Dianą Krall i Cassandrą Wilson w jednym”

Malia pochodzi z wschodnioafrykańskiej Malawi, jako nastolatka wyemigrowała wraz z rodzicami do Londynu, gdzie odkryła dla siebie muzykę gwiazd jazzowej wokalistyki: Billie Holiday, Sarah Vaughan, Elli Fitzgerald i Niny Simone. Piosenki-hymny „Strange Fruit” czy „Young, Gifted and Black” stały się dla młodej wokalistki artystycznym i mentalnym przełomem. Wraz z edukacją pochłonął ją także londyński świata muzyki. O skali jej talentu świadczą autorskie albumy, które zrealizowała wtedy z francuskim pianistą i kompozytorem Andre Manoukianem („Yellow Daffodils”, „Echoes of Dreams” i „Young Bones”). Egzotyczna wokalistka poznała także szwajcarskiego producenta Borisa Blanka (ze słynnego duetu Yello) i zrealizowała album „Black Orchid” – hołd dla Niny Simone. Płyta stała się sensacją i zdobyła prestiżową nagrodę ECHO Jazz Prize. W 2014 roku Boris Blank wyprodukował kolejny zestaw piosenek dla Malii, potęgując albumem „Convergence” jej kolejny sukces. Album „Black Orchid”, jaki Malia nagrała z jazzowymi balladami i standardami Niny Simone był dla wokalistki przełomowy. Songi „My Baby Just Cares For Me”, „Don’t Explain”, „Four Women” czy „Feeling Good” nabrały w interpretacji zmysłowej artystki nowego wyrazu i stały się muzycznymi manifestami naszych czasów i przepiękną syntezą jazzowego brzmienia oraz egzotycznej, afrykańskiej, wielokulturowej tradycji. „Moje serce bije dla wielu rzeczy – mówi Malia – Myślę, że to dlatego, że pochodzę z małżeństwa o mieszanym pochodzeniu. Nigdy nie czułam, że jestem jednym lub drugim, jestem raczej połączeniem obu, a moja muzyka to odzwierciedla”.


Album „Black Orchid”, jaki Malia nagrała z jazzowymi balladami i standardami Niny Simone był – także w swej pozamuzycznej naturze – bardzo mocno osadzony w życiowej filozofii i życiu obu wokalistek. Teraz songi „My Baby Just Cares For Me”, „Don’t Explain”, „Four Women” czy „Feeling Good” nabrały w interpretacji zmysłowej wokalistki nowego wyrazu. Stały się muzycznymi manifestami naszych czasów i przepiękną syntezą jazzowego brzmienia oraz egzotycznej, afrykańskiej, wielokulturowej tradycji. „Moje serce bije dla wielu rzeczy – mówi Malia – Myślę, że to dlatego, że pochodzę z małżeństwa o mieszanym pochodzeniu. Nigdy nie czułam, że jestem jednym lub drugim, jestem raczej połączeniem obu, a moja muzyka to odzwierciedla. Czuję, że ewoluuję jako człowiek i chociaż muzyka jest tylko środkiem wyrazu, podoba mi się pomysł rezonowania z nią – jeśli jej tempo mi odpowiada”


Powrotem do tradycji i nawiązaniem do afrykańskich skojarzeń jest album „Malawi Blues/Njira”. Sesja zawiera przemyślane, subtelne i melancholijne bluesowe kompozycje wokalistki „Z całą pokorą uważam za swój obowiązek przekazywanie bogatych tradycji i opowieści, tak jak robili to moi przodkowie, jak robili to moi dziadkowie i rodzice, gdy wieczorami siedzieliśmy przy ognisku w Malawi” – wyjaśnia genezę sesji Malia. Blues oznacza dla wokalistki życie, które śpiewem przekazuje dreszczyk emocji. „Blues zawsze był mi drogi deklaruje artystka – Jest jak oczyszczające doświadczenie, cenne i głębokie. Kiedy po raz pierwszy usłyszałam Billie Holiday śpiewającą „Blue Moon”, czułam to każdą komórką mojego ciała. Billie miała na mnie potężny wpływ. Sentymentalny blues, wywodzący się z tragicznych sytuacji, czasem nawet odzwierciedlający moje własne doświadczenia… Bez względu na to, jak zła może być rodzina, przyjaciele, polityka, kochankowie, rządy czy społeczeństwo, nigdy nie zniszczą sił na dobre na tym świecie. Coraz bardziej odnajduję prawdę zakorzenioną w mojej duszy i wreszcie czuję się na tyle dojrzała, by zrozumieć tę wspaniałą muzyczną tradycję – bo blues znaczy życie”. Brytyjski The Guardian twierdzi wręcz, że „album ma wszystko, by stać się klasykiem. Dawno żaden współczesny artysta nie oddał tak pięknego hołdu bluesowi”.


MALIA – Malawi Blues & Jazz 
5 listopada 2023 godz.19.00 – Aula UAM – Poznań 

Sponsorem Ery Jazzu jest Bank Gospodarstwa Krajowego. 
Projekt realizowany jest przy współpracy Miasta Poznań oraz Samorządu Województwa Wielkopolskiego. 

Bilety: 100 / 150 / 180zł: Ticketmaster / Bilety24 / CIK