Krążek „Timba A La Americana” jest już dostępny we wszystkich serwisach streamingowych, a już dzisiaj Harold López-Nussa wystąpi na 29. Międzynarodowym Plenerowym Festiwalu Jazz na Starówce 2023. Szczegóły koncertu, który jest całkowicie bezpłatny, znajdziecie tutaj.

Urodzony w muzycznej rodzinie w Hawanie López-Nussa budował swoją karierę w ciągu ostatnich dwóch dekad, od czasu wygrania prestiżowego konkursu Montreux Jazz Piano Competition w 2005 roku. Swoimi porywającymi występami zachwycił publiczność na całym świecie, wydał dziewięć uznanych albumów jako lider i był częścią projektu Ninety Miles z 2011 roku ze Stefonem Harrisem, Davidem Sanchezem i Christianem Scottem. Jego muzyka odzwierciedla pełen zakres i bogactwo kubańskiej tradycji muzycznej z charakterystycznym połączeniem elementów folklorystycznych, popularnych i klasycznych, a także improwizacji.


Tworząc album „Timba A La Americana” López-Nussa poczuł silną potrzebę ucieczki od konwencjonalnego myślenia o formie i strukturze utworów, które definiowały latynoski jazz od lat 50. We współpracy z League, basistą i założycielem Snarky Puppy, szukali nowych pomysłów dla motywu rytmicznego clave, który jest sercem muzyki kubańskiej. Wykorzystali elementy danzon, fundamentalnego tańca, który utworzył się w Matanzas pod koniec XIX wieku oraz dostojne riffy son tumbao, które stanowią oprawę utworów Beny’ego Moré’a i wielu innych. Pracowali z rytmami bębnów Bata używanymi do przywoływania bóstw, a następnie włączyli je do polirytmicznych, improwizowanych tematów. Połączyli mamby Dizzy’ego Gillespiego i Machito z nowoczesnymi pomysłami na strukturę utworu.

Rezultatem jest najbardziej ekspansywne i ambitne dzieło Lópeza-Nussy. Prowokacyjny, bogaty cykl utworów, który stanowi współczesne spojrzenie na latynoski jazz. Punktem wyjścia jest Kuba; stamtąd López-Nussa i jego zespół wymieniają się pomysłami w kosmopolitycznym duchu, który wykracza poza regiony, gatunki i epoki.