MTV opublikowało listę nominowanych artystów do Video Music Awards 2023, wyróżniając tych, których twórczość i wkład w kulturę w ciągu ostatniego roku odmieniły branżę muzyczną. Wśród gwiazd z 8 nominacjami triumfuje Taylor Swift, która ma szansę na powtórne zwycięstwo w kategorii „Teledysk roku”, i która w 2022 zgarnęła trzy Moonmany za teledysk do „All Too Well”. Tuż za nią plasują się SZA (6), Doja Cat, Kim Petras, Miley Cyrus, Nicki Minaj, Olivia Rodrigo i Sam Smith (po 5) oraz BLACKPINK, Diddy i Shakira (po 4).


Tegoroczna edycja bije rekord w liczbie nominowanych, bo na listach VMA pojawiło się aż 35 artystów. Wśród debiutantów znaleźli się Kim Petras z szansą na 5 statuetek, Metro Boomin i Rema, którzy zgarnęli po 3 nominacje, Ayra Starr, GloRilla, Ice Spice, Peso Pluma, Reneé Rapp i Yung Miami (po 2). Po raz pierwszy wyróżnieni zostali także m.in. Aespa, boygenius, Burna Boy, Davido, Eslabon Armado, FLETCHER, FIFTY FIFTY, JVKE, Lauren Spencer Smith, Musa Keys, PinkPantheress, Saucy Santana, Stephen Sanchez i Toosii.

Fani mogą głosować na swoich faworytów w 15 neutralnych pod względem płci kategoriach, w tym w jednej zupełnie nowej „Najlepszy teledysk – Afrobeats”, a także w tych tradycyjnych i najbardziej cenionych – „Teledysk roku”, prezentowanej przez Burger King®, oraz „Artyst(k)a roku”. Głosy można oddawać na stronie vote.mtv.com do piątku, 1 września. Głosowanie na „Debiut roku” potrwa dłużej i zakończy się w trakcie gali. Nominacje w kategoriach „Zespół roku” i „Piosenka lata”, zostaną ogłoszone w późniejszym terminie.

Tegoroczna gala VMA odbędzie się w nocy z wtorku na środę 13 września o godz. 2:00 CET. Widownia zgromadzona w słynnym Prudential Center w New Jersey oraz widzowie przed telewizorami mogą spodziewać się wyjątkowych niespodzianek oraz niepowtarzalnych występów swoich idoli!