Już po raz piąty, w dniach od 1 do 3 września w Katanii i jej okolicach, odbędzie się Ricci Weekender – wyjątkowy, butikowy festiwal, w którym muzyka, sztuka kulinarna i odkrywanie uroków wschodniej Sycylii łączą się w jedno, niepowtarzalne doświadczenie. Ekskluzywne lokalizacje, starannie wyselekcjonowany line-up oraz wykwintne dania gwarantują uczestnikom niezapomniane wrażenia i podróż pełną zmysłowych bodźców.

Ricci Weekender jest owocem współpracy Diego Vespy – założyciela kultowego klubu Mercati Generali w Katanii, wpływowego prezentera radiowego i DJ-a Gillesa Petersona, od dekad związanego ze sceną w UK oraz Eda Wilsona – szefa kuchni i właściciela restauracji Brawn w Londynie. Ich wspólna pasja do sztuki kulinarnej i muzyki zaowocowała stworzeniem wyjątkowego wydarzenia, które harmonijnie łączy te dwie dziedziny, oferując niezapomniane wrażenia muzyczne, kulinarne oraz poznawanie niezwykłych zakątków i miejsc Sycylii.

Gilles Peterson Fot. Glauco Canalis

Między Etną a Morzem Jońskim

Ricci Weekender 2023 zaprowadzi nas przez niezwykłe miejsca wschodniej części wyspy. Tegoroczna podróż rozpocznie się od uroczystego otwarcia w majestatycznym Palazzo Biscari, symbolu sycylijskiego baroku, który zachwyca swoją architekturą. Następnie przeniesiemy się na plażę na after party, które zakończy się po wschodzie słońca.

Drugi dzień rozpoczniemy na monumentalnym dziedzińcu XIII-wiecznego Castello Ursino, gdzie muzyka w połączeniu z historią stworzy magiczny klimat (zamek Castello Ursino, jako jedna z nielicznych budowli, przetrwał potężne trzęsienie ziemi w Katanii w 1693 roku; początkowo usytuowany na klifie przy Morzu Jońskim, wskutek erupcji Etny i trzęsień ziemi został przesunięty o około kilometr w głąb lądu). Odwiedzimy także ikoniczny sycylijski klub Mercati Generali. Pośród otaczających go opuncji figowych będziemy celebrować 25 lat istnienia tego niezwykłego miejsca.

W niedzielę na południowy brunch odwiedzimy winnicę Murgo, założoną w 1860 roku, a w wieczorem przeniesiemy się do majestatycznego ogrodu botanicznego Radicepura w Giarre, malowniczo położonego pomiędzy Etną a Morzem Jońskim, gdzie dźwięki i piękno roślinności połączą się w jedno niezwykłe doznanie.

Radicepura Park / Palazzo Biscari. Ricci Weekender 2022. Fot. Mariusz Jakubus

Eklektyczny line-up z włoskim akcentem

W programie Ricci Weekender 2023 znajdują się nie tylko wybitni artyści z Włoch (festiwal to doskonała okazja do poznania sycylijskiej i włoskiej sceny muzycznej), ale również międzynarodowe gwiazdy, które wzbogacą brzmienia o różnorodność kultur. Wystąpią m.in.:

Włoska basistka i kompozytorka Rosa Brunello, która zabierze nas w podróż od wolnych improwizacji, przez elektryczny rock, dub po nowoczesny mainstream. Gianluca Petrella i Anna Bassy zaprezentują projekt “Cosmic Renaissance“, łączący duchowy jazz z elektronicznymi eksperymentami. Pochodząca z Chile Paula Tape, dostarczy unikalnych dźwięków indie electro i brzmień perkusyjnych. Pellegrino & Zodyaco z Neapolu zaprezentują swoje melodyjne brzmienie wprost ze zboczy Wezuwiusza. Ricci Weekender 2023 zamknie wyjątkowy duet – Nicola Conte, który w zjawiskowym Radicepura Park zagra set b2b z Gillesem Petersonem.

Poza w/w artystami wystąpią także: Bluemarina, Marco Buscema, Franco Corica, Massimo Napoli, Pandora’s Juke Box, Silvae, Shyone. Line-up Ricci Weekendera można określić jako eklektyczną mieszanka jazzu, elektroniki, disco, funku, afro z mocnym sycylijskim i włoskim akcentem.

Gilles Peterson podczas dj setu w Radicepura Park. Ricci Weekender 2022. Fot. Mariusz Jakubus

Ricci Weekender oddaje sztukę kulinarnej kreacji w ręce mistrzów

Jeśli chodzi o kulinarną stronę festiwalu, Ricci Weekender powierza swoją kuchnię w ręce wybitnych szefów kuchni, zarówno z Włoch, jak i z Anglii. Ed Wilson, znany ze swoich wyjątkowych pomysłów kulinarnej kreacji, łączy siły z Biancą Celano, której restauracja zdobyła gwiazdkę Michelin w 2023 roku. Nie zabraknie również talentu Piermaria Trischitta oraz Merlina Labrona Johnsona, których wyrafinowane podejście do gotowania przyniesie nowe smakowe przeżycia podczas festiwalu.

Ponadto, renomowane winnice z obszaru Etny, regularnie angażujące się w partnerstwo z Ricci Weekender, kontynuują swój wkład w kultywowanie relacji z lokalnym terenem, tworząc doskonałe uzupełnienie dla tego intrygującego festiwalu w postaci starannie wyselekcjonowanej karty win, specjalnie na tegoroczną edycję wydarzenia.

Ricci Weekender 2022 brunch Fot. Iwona Niedbała

Ricci Weekender 2023 – zobacz pełny program

Bilety

Bilety na Ricci Weekender dostępne są w dwóch wariantach:

  • Music Pass (79 Euro) – obejmujący wszystkie wydarzenia muzyczne, koncerty i dj-sety,
  • Gold Pass (212 Euro) – bilet obejmujący dodatkowo ekskluzywne kolacje, a także niedzielny brunch w Murgo Winery Garden.

Bilety na Ricci Weekender możesz kupić TUTAJ.

Więcej o festiwalu przeczytasz na www.ricciweekender.com