„My Back Was A Bridge For You To Cross” – najnowszy album ANOHNI nagrany pod szyldem ANOHNI and the Johnsons jest już w sprzedaży w trzech formatach: CD, LP, LP (Limited Edition White Vinyl).

Urodzona w Wielkiej Brytanii i mieszkająca w Nowym Jorku ANOHNI opisuje proces tworzenia albumu ANOHNI and the Johnsons zatytułowanego „My Back Was A Bridge For You To Cross” – swojego pierwszego wydawnictwa od czasu “HOPELESSNESS” z 2016 roku, jako żmudny, ale także inspirujący, radosny i intymny, odnawiający i redefiniujący jej reakcję na świat, jaki widzi.

“Dużo myślałam o What’s Going On Marvina Gaye’a. To był naprawdę ważny punkt odniesienia w moim umyśle” – mówi ANOHNI o swoim szóstym albumie studyjnym. “Niektóre z tych piosenek odpowiadają na globalne i środowiskowe obawy, które po raz pierwszy pojawiły się w muzyce popularnej ponad 50 lat temu”.

W 2022 roku ANOHNI rozpoczęła współpracę ze znanym producentem soulowym Jimmym Hogarthem (Amy Winehouse, Duffy, Tina Turner). Ponieważ zawsze sama komponowała i produkowała poprzednie płyty Johnsons, tego rodzaju współpraca była dla niej nowością. ANOHNI przyniosła zeszyty pełne szkiców nowych tekstów i wspólnie nagrali serię demówek z Hogarthem grającym na gitarze i ANOHNI na pianinie. Następnie Hogarth zebrał zespół studyjny – w skład którego weszli Leo Abrahams, Chris Vatalaro, Sam Dixon i aranżer instrumentów smyczkowych Rob Moose – aby nagrać cały album. Intuicyjna gra na gitarze Hogartha prowadzi słuchacza przez dziesięć utworów, nawiązując do elementów amerykańskiego soulu, brytyjskiego folku i muzyki eksperymentalnej. Jest czułość i instrumentalna dzikość, melodia i dysonans.

“Wiele nagrań na tej płycie – takich jak “It Must Change” i “Can’t” – uchwyciło pierwszy i jedyny raz, kiedy zaśpiewałam te piosenki – mówi ANOHNI. “Jest jakaś magia, gdy nagle umieszczasz słowa, o których myślałeś przez długi czas, w melodii. Budzi się system neuronów. To nie jest osobiste, a jednak jest tak osobiste. To się łączy i ożywa”.

Album wyraża jej światopogląd, zmieniając formę poprzez szeroki zakres tematów. Poprzez osobiste spojrzenie ANOHNI odnosi się do utraty bliskich, nierówności, wyobcowania, akceptacji, okrucieństwa, ekobójstwa, dewastacji dokonanej przez teologie Abrahama, feminizmu przyszłości i możliwości zmiany naszego sposobu myślenia, naszych duchowych idei, struktur społecznych i naszych relacji z naturą.

Na okładce albumu znajduje się Portret legendarnej działaczki na rzecz praw człowieka Marshy P. Johnson wykonany przez Alvina Baltropa, odzwierciedlając 25-letnią relację z pamięcią o Johnson, która znalazła swoje miejsce w twórczości ANOHNI, mówiącej o nowym wydawnictwie:

“Chcę, aby ta praca była przydatna, aby pomogła innym przejść przez te rozmowy, przed którymi teraz stoimy, aby przejść przez nie z godnością i siłą”.