Kanada, Włochy, Hiszpania, Węgry, Serbia, Albania i Chorwacja – te kraje i wiodące festiwale jazzowe odwiedzą tego lata laureaci Jazz Juniors. To część puli prestiżowych nagród, jakie młodzi muzycy zdobyli podczas krakowskiego konkursu i szansa na występy u boku takich światowych gwiazd, jak m.in. Herbie Hancock, Brad Mehldau czy Snarky Puppy.


Zeszłoroczny Konkurs Jazz Juniors zakończył się werdyktem, który główne laury przyniósł dwóm zespołom. Grand Prix ex aequo otrzymały: kubańskie Trio Ílú oraz polski kwartet Ziemia. Drugą i trzecią nagrodę zdobyły kolejno duet Jopek/ Klemensiewicz oraz zespół Tantfreaky. To jednak nie wszystkie nagrody, jakie trafiły do finalistów krakowskiego konkursu. 

Jak co roku konkursowe występy śledziła Rada Partnerów Międzynarodowych Jazz Juniors, w której zasiadają przedstawiciele renomowanych festiwali i sal koncertowych w Europie i na świecie. I to właśnie oni obdarowali konkursowiczów zaproszeniami na występy podczas prestiżowych festiwali w Kanadzie, we Włoszech, Hiszpanii, na Węgrzech, w Serbii i Chorwacji. 

Dla młodych, debiutujących zespołów to wielkie wyróżnienie, tym bardziej że na zagranicznych festiwalach, na które zostali zaproszeni występować będą u boku światowych gwiazd, wśród których znaleźli się m.in. Herbie Hancock, Brad Mehldau czy Snarky Puppy. 

– Rozwijanie partnerstw międzynarodowych jest jednym z najważniejszych zadań, jakie realizujemy od 8 lat podczas Festiwalu i Konkursu Jazz Juniors – podkreśla Tomasz Handzlik, dyrektor generalny Festiwalu i Konkursu Jazz Juniors. – Dzięki temu do Krakowa zjeżdżają coraz liczniej dyrektorzy i szefowie renomowanych festiwali, klubów, sal koncertowych czy wytwórni płytowych Europy i innych kontynentów. Przysłuchują się występom zakwalifikowanych do Konkursu zespołów, spotykają się z nimi i debatują o możliwościach, warunkach, terminach potencjalnych kontraktów, a ostatecznie wybierają zespoły, które odwiedzą ich festiwal, salę koncertową czy wytwórnię. Stałe partnerstwa z przedstawicielami branży z zagranicy nie tylko otworzyły przed młodymi polskimi muzykami drzwi na świat, ale sprawiły też, że na stałe zagościli w programach międzynarodowych imprez. Budowanie tej sieci powiązań nie byłoby możliwe bez wsparcia Instytutu Adama Mickiewicza, który od początku sprzyjał naszym pomysłom, a teraz razem możemy się pochwalić efektami. 

Międzynarodowe wojaże laureatów Konkursu Jazz Juniors rozpoczynają się wraz z inauguracją letniego sezonu festiwalowego. I tak już 1 i 2 lipca Krzysztof Baranowski Trio wystąpi podczas dwóch koncertów „Polish Jazz at the TD Toronto Jazz Festival”. 8 lipca wrocławski zespół Tantfreaky wystąpi na NI CA-JAZZ Festival w Hiszpanii, a 11 sierpnia usłyszy ich międzynarodowa publiczność Nisville Jazz Festival w Serbii. 28 lipca bohaterami chorwackiego More & Jazz Festival na wyspie Brać będzie zespół Kordos & Roland Abreu Evolution Cuban Jazz (zespół utworzony przez finalistę Konkursu Jazz Juniors z 2020 roku). 

26 sierpnia kubańskie Trio Ílú wystąpi w renomowanym budapesztańskim Opus Jazz Club. Dzień później duet Anna Jopek i Jakub Klemensiewicz zagra podczas Fara Music Festival, który odbywa się w kameralnym miasteczku Fara in Sabina nieopodal Rzymu. 

We wrześniu kwartet Ziemia wyruszy zaś w trasę koncertową po Bałkanach, a to za sprawą cyklu „Jazz po polsku”, którego pomysłodawcą jest Jakub Krzeszowski. W planie m.in. koncerty w Serbii i Albanii. 

Tegoroczna edycja Festiwalu i Konkursu Jazz Juniors odbędzie się w dniach 12-15 października w Krakowie. Na zgłoszenia do Konkursu organizatorzy czekają do 31 sierpnia. Regulamin i formularz zgłoszeniowy dostępne na tej stronie.

Koncerty „Polish Jazz at the TD Toronto Jazz Festival” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. Koncerty realizowane w ramach nagród dodatkowych Konkursu Jazz Juniors dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.