David Dorůžka, Piotr Wyleżoł i Jeff Ballard w tej konwencji Tria spotkali się po raz pierwszy wiosną 2021 roku, jako Projekt Specjalny na zaproszenie Brno Jazz Festival. Muzykom przeświecała chęć eksploracji i odkrywania nowych możliwości brzmieniowych wynikających z różnorodności stylistycznej współczesnego jazzu, oraz niestandardowego składu instrumentalnego bez użycia tradycyjnego basu. Z myślą o tym powstała muzyka napisana przez wszystkich członków Tria specjalnie na ten skład. Premierowy koncert zarejestrowany przez czeską TV miał miejsce podczas wspomnianego Brno Jazz Festiwal. Wyjątkowe porozumienie, które narodziło się między muzykami, zaowocowało spontaniczną decyzją o natychmiastowym wejściu do studia, co stało się następnego ranka, w efekcie czego podczas jednej, 6 – godzinnej sesji nagraniowej w studio „Na Orli” w Brnie powstał album „Andromeda’s Mystery”. Poprzez wyjątkowo krótki czas nagrania mimo, że jest to album studyjny, towarzyszy mu atmosfera niemal koncertu „live”.


Brzmienie muzyki zespołu to fuzja starego z nowym. Wykorzystuje obok akustycznego fortepianu analogowe instrumenty elektroniczne, siłę prostoty melodii w oparciu o niemal rockową energię po intymną finezję kultywującą tradycję najlepsze wzorce akustycznego jazzu. Całość tworzy unikalną syntezę brzmień i nastrojów, która charakteryzuje dzisiejszy świat.


Album szybko doczekał się entuzjastycznych recenzji spływających z całego świata. W głosowaniu krytyków jazzowych z całego świata organizowanym przez JazzFuel.com „Andromeda’s Mystery” znalazła się wśród najlepszych albumów 2022 roku. Uzyskała również nagrodę Jazz Crumb of 2022, znajdując się wśród płyt artystów jak m.in. Brad Mehldau, Joshua Redman czy Christian McBride.

Bilety znajdziecie na oficjalnej stronie teatru.