To już czwarty singiel z zaplanowanej na 26 maja 2023 roku płyty Rosalie. „Motherlode”, i zarazem pierwszy, jaki ukazuje się z gościem. Artystka wspólnie z asthmą napisała tekst o dokuczliwości przeszłych relacji, które trzymają w kleszczach wszystkie plany i nadzieje na jutro – jakiekolwiek by ono nie było. 

Do wokalistki dołączył w „Światłach” młodziutki raper i dobry znajomy artystki – asthma. W świecie, o którym śpiewają nie jest za dobrze. Przeszłość zdaje się uporczywie ciągnąć w dół. Myśli nie dają się uspokoić, panuje niepokój, lęk i przerażenie tym, że nie da się utrzymać stabilnego gruntu pod nogami. W „Światłach” wysoki głos wokalistki kontrastuje z mamroczącym niemal wokalem asthmy, który zdaje się szeptać w tle, że nic z zaplanowanych rzeczy po prostu się nie uda. Może asthma przybrał po prostu głos lęku?


Najnowsza płyta artystki ukaże się nakładem Def Jam Recordings Poland i będzie promowana podczas jesiennej trasy koncertowej, która obejmie dziewięć miast. Pierwszym przystankiem na trasie jest Warszawa (5 października 2023 r.).