Czas na kolejną pełnię Księżyca u boku Petera Gabriela, a tym samym kolejną już zapowiedź nadchodzącego albumu „i/o”. Piosenka tego miesiąca to „Four Kinds of Horses” w wersji „Bright-Side Mix”.

Napisany i wyprodukowany przez Petera Gabriela i Richarda Russella utwór został nagrany w Real World Studios w Wiltshire oraz The Beehive i Copper House w Londynie. 


Artysta opowiada:

– „Four Kinds of Horses” zaczął się od projektu Richarda Russella „Everything Is Recorded”. To mój przyjaciel (oraz założyciel XL Records) – poprosił, żebym wpadł do jego studia. Wymyśliłem kilka akordów, melodii i słów do rytmu, nad którym akurat pracował. Wypróbowaliśmy kilka rzeczy, które zupełnie nie trzymały się kupy, więc przez jakiś czas ich nie ruszaliśmy. Potem znów zacząłem się tym bawić.

Pomysł na piosenkę zrodził się z kilku źródeł. Jedną z inspiracji była buddyjska przypowieść o czterech rodzajach koni, która opisuje różne sposoby, w jakie uczeń może podejść do swojej praktyki duchowej. Gabriela zainspirowały także powiązania między religią i ideą pokoju a przemocą i terroryzmem, widoczne chociażby w – nagrodzonym Złotym Globem i nominowanym do Oscara – fantastycznym filmie „Przystanek Raj” palestyńskiego reżysera Hany Abu-Assada.

Podobnie jak poprzednie wydawnictwa, piosenka dostępna będzie w kilku wersjach: miksowali ją Mark „Spike” Stent (wydany w tym tygodniu „Bright-Side Mix”), a także Tchad Blake („Dark-Side Mix”) i Hans-Martin Buff („Atmos In-Side Mix”).