9 maja 2023 roku, rusza kolejna edycja Festiwalu “Starzy i Młodzi, czyli Jazz w Krakowie”, jednego z najważniejszych wydarzeń jazzowych w Krakowie. Wśród tegorocznych gwiazd pojawią się m.in. Steve Coleman, Aaron Parks, Michał Barański. Przedstawiamy pełen program Festiwalu.

9 maja, godz. 20:00 | Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha
STEVE COLEMAN AND FIVE ELEMENTS (USA
)

Steve Coleman – saksofon // Jonathan Finlayson – trąbka // Rich Brown – gitara basowa // Sean Rickman – perkusja.

Steve Coleman – saksofonista, kompozytor, wizjoner współczesnej muzyki. Jego twórczość i idee miały silny wpływ na współczesne oblicze jazzu. Jeden z twórców ruchu M-Base, z którego wywodzi się m.in. Cassandra Wilson. Piewca rozimprowizowanych afroamerykanów, wielki duchem filozof rytmu i czarnej kultury. Zespół Steve Coleman and Five Elements działa już od ponad trzech dekad i jest najważniejszą formacją Steve’a. Coleman jest jednym z ojców chrzestnych muzyki fusion, mieszał jazz z elementami muzyki afrykańskiej diaspory i starożytną metafizyką. W latach dziewięćdziesiątych Coleman poświęcił się konceptualnym eksperymentom z rytmiką. Komponował utwory, w których poszczególni muzycy grali w różnym metrum tworząc niesymetryczne układy rytmiczne. Muzyka, choć oparta na wyraźnym groovie miała luźną strukturę melodyczną i harmoniczną. W 2014 roku nagrodzony został stypendium fundacji MacArthurów, zwanym „Nagrodą Geniuszy”. Dziś saksofonista jest prawdziwą instytucją, wychowującą kolejne generacje innowacyjnych amerykańskich jazzmanów. A muzyka Colemana w koncertowej wersji to skumulowana energia o niespotykanej intensywności.

10 maja, godz. 20:00 | Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha
MICHAŁ BARAŃSKI – “MASOVIAN MANTRA” krakowska premiera

Shachar Elnatan – gitara, śpiew // Michał Tokaj – fortepian, instrumenty klawiszowe // Michał Barański – kontrabas, gitara basowa // Łukasz Żyta – perkusja

“Masovian Mantra” – autorski jazzowy projekt Michała Barańskiego łączący elementy folkloru polskiego i indyjskiego, nagrany w towarzystwie utytułowanych muzyków polskiej sceny jazzowej. Z gościnnym udziałem izraelskiego gitarzysty Shachara Elnatana, którego debiutancką płytę produkował Avishai Cohen. Artysta stosuje unikalną technikę hinduskiej perkusji wokalnej – konnakol, Płyta „Masovian Mantra” została wydana przez prestiżową serię Polish Jazz.

16 maja, godz. 20.00 | Krakowski Teatr Variete
AARON PARKS, Little Big (USA)

Aaron Parks – fortepian // Greg Tuohey – gitara // DJ Ginyard – gitara basowa // JK Kim – perkusja

Aaron Parks światowej sławy pianista jazzowy, znany z niezwykle melodyjnych utworów, będącymi eksperymentami gatunkowymi. Koncert będzie promował najnowszy projekt artysty, który wystąpi po raz pierwszy w Krakowie, na jedynym koncercie w Polsce, w ramach swojej europejskiej trasy.

Pianista Aaron Parks w wieku 25 lat wydał swój debiutancki album „Invisible Cinema” pod skrzydłami Blue Note, po trzech wcześniejszych płytach wydanych przez wytwórnię z trębaczem Terencem Blanchardem. BBC uznało debiutancki krążek „za jeden z najlepszych albumów 2008”. „JazzTimes” określił Parksa mianem „nowego wizjonera”. „The San Jose Mercury News” uznał jego płytę zatytułowaną „Alive in Japan” za Top Jazz Album 2013 roku. Parks ma na swoim koncie również dwa albumy wydane przez ECM, w tym solowy album fortepianowy i płytę w trio z Billy’m Hartem i Ben Street.

Little Big – zespół Aarona Parksa, może być w pewnym sensie postrzegany jako kontynuacja drogi, jaką rozpoczął debiutancką płytą z 2008 roku „Invisible Cinema”, z głębszym zaangażowaniem w melodyjne komponowanie utworów, współczesne rytmy i wciągające historie. Z członkami zespołu,  przynoszą oni swoje doświadczenia nie tylko z jazzu i muzyki improwizowanej, ale także elektroniki, R&B, indie popu, alt-country i wielu innych, jest to muzyka płynna gatunkowo, która tworzy swój własny świat.

 18 maja, godz. 20.30 | Klub Piec Art, ul. Szewska 12
“JAZZOWE DEBIUTY”

Własne projekty zaprezentują młodzi artyści – studenci Akademii Muzycznej w Krakowie oraz uczniowie Krakowskiej Szkoły Jazzu i Muzyki Rozrywkowej. Koncert ten cieszy się co roku dużym zainteresowaniem publiczności, ciekawej nowych odkryć i talentów.

Szymon Wojnarowicz Trio: Szymon Wojnarowicz – fortepian // Krzysztof Mysona – kontrabas // Piotr Szałajko – perkusja

Zespół został założony przez młodych muzyków – studentów, Akademii Muzycznej im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie. Początkowo repertuar stanowiły znane standardy jazzowe. Z czasem jednak program muzyczny rozszerzał się, począwszy od kompozycji Krzysztofa Komedy, Thelonious-a Monka w autorskich, nowych aranżacjach, poprzez własne interpretacje muzyki klasycznej – utworów Fryderyka Chopina jak i również autorskie kompozycje muzyków.

Kwartet Saksofonowy Akademii Muzycznej w Krakowie pod kierunkiem prof. Ryszarda Krawczuka.