Projekt płytowy London Brew został zainspirowany kultowym albumem Milesa Davisa „Bitches Brew” z 1969 roku. Zostanie wydany nakładem Concord Jazz jako zestaw 2LP, 2CD i cyfrowo 31 marca 2023 roku.

London Brew utworzyli najbardziej innowacyjni muzycy XXI wieku, zebrani przez producenta i gitarzystę Martina Terefe oraz producenta wykonawczego Bruce’a Lampcov. W projekcie udział wzięli, m.in.: Benji B, Theon Cross, Nubya Garcia, Shabaka Hutchings, Dave Okumu, Tom Skinner. Materiał został nagrany podczas pandemii, w grudniu 2020 roku w Paul Epworth’s Church Studios w Londynie.

Zapowiedzią albumu jest singiel “Miles Chases New Voodoo in the Church”, o którym Nubya Garcia mówi:

“Ten singiel jest naszą interpretacją ody Milesa Davisa do Jimiego Hendrixa (“Miles Runs the Voodoo Down”). Zawsze byłam bardzo zainspirowana twórczymi umysłami zarówno Milesa jak i Jimiego…. Obaj wytyczali własne ścieżki, co jest czymś, do czego dążyłam w mojej karierze. Już od jakiegoś czasu eksperymentuję ze swoją muzyką, dlatego udział w tym projekcie jednocześnie hołdującym dziedzictwu Milesa był radością zarówno twórczą, jak i osobistą”.


To, co zaczęło się jako plan występu na żywo w Barbican z okazji 50. rocznicy “Bitches Brew” na początku 2020 roku (wydarzenie, niestety zostało odwołane przez pandemię) ostatecznie przerodziło się w coś znacznie większego. London Brew nie jest jedynie hołdem dla ikony współczesnej muzyki, ale także fragmentem muzycznej historii Londynu uchwyconym na krążkach CD. Jak pisze Lampcov w notatkach do albumu:

„London Brew jest również inspirowany… Londynem. Miastem, ludźmi, jego kreatywnością i zmaganiami….”.

Osiem utworów London Brew, to inteligentna i swobodna wizja muzyków, połączonych wspólną improwizacją.

„Przez wszystkie moje lata nagrywania nigdy nie byłem zaangażowany w proces improwizacji na taką skalę” – mówi Dave Okumu z The Invisible.

Theon Cross podkreśla, że „możliwość grania z grupą ludzi (pod koniec roku naznaczonego pandemią) z tak swobodnym podejściem do muzyki była poruszającym doświadczeniem”,
Shabaka Hutchings dodaje:

„Dla mnie, tym właśnie jest Bitches Brew. To grupa muzyków tworzących muzykę z miłości do niej. Tworzą coś, co wyraża jedność i ruch. Oto, czym jest życie… Nie ma nic bardziej żywego niż to. To właśnie Bitches Brew”.