Kolejna pełnia Księżyca z Peterem Gabrielem za nami. Artysta udostępnił „Playing For Time (Dark-Side Mix)” – trzecią piosenkę z nadchodzącego albumu „i/o”. Okładka najnowszego singla przedstawia dzieło Annette Messager.

Peter Gabriel opowiada:

– Długo pracowałem nad piosenką „Playing For Time”. Wykonywałem ją już na żywo, bez tekstu, więc niektórzy mogą ją znać. Wiele dla mnie znaczy. Opowiada o czasie, śmiertelności i pamięci. Każdy z nas ma w głowie planetę pełną wspomnień.

– To bardzo osobista piosenka o tym, w jaki sposób gromadzimy wspomnienia. Stawia pytanie czy jesteśmy więźniami czasu, czy też może nas on uwolnić – mówi artysta, radząc młodszemu pokoleniu: – Myślę, że warto jest dążyć do większych, bardziej ekscytujących celów. Mogą zapewnić bogatsze wspomnienia, które nakarmią Was, gdy będziecie już w moim wieku. W końcu każde doświadczenie, przez które przechodzisz, jest cenną lekcją.


Napisany i wyprodukowany przez Petera Gabriela „Playing For Time” został nagrany w Real World Studios w Wiltshire oraz The Beehive w Londynie. Na fortepianie zagrał Tom Cawley. Orkiestrowa aranżacja jest dziełem Eda Shearmura – nagrano ją w londyńskim British Grove Studios z udziałem wielu muzyków, którzy wcześniej pracowali nad „New Blood” (2011).

Tom Cawley był oczywistym wyborem. – Chociaż dość często grałem ją na żywo, czułem, że jest to piosenka, do której powinienem zatrudnić prawdziwego pianistę. Tom Cawley jest genialnym muzykiem.

Także Ed Shearmur nie znalazł się w tym gronie przypadkiem:

– Pomyślałem o „That’ll Do” Randy’ego Newmana, do której Ed Shearmur stworzył piękną aranżację. Wiedziałem, że coś takiego naprawdę pasowałoby do tej piosenki. W końcu udało się go namierzyć. Kiedy po raz pierwszy usłyszałem jego dema, w oku zakręciła mi się łza. Było w nich tyle emocji!

Przemyślenia Gabriela na temat istoty czasu zainspirowała praca Fundacji Long Now i niezwykły wynalazek Danny’ego Hillisa, zegar na 10 tysięcy lat, którego budowę sponsoruje Jeff Bezos.

– Jestem pewien, że jeśli mamy szansę zmierzyć się z problemami, przed którymi obecnie stoimy, musimy zacząć myśleć znacznie szerzej, aby zauważyć prawdziwy postęp. Myślę, że ten projekt ma ogromną wartość. Na ich stronie znajdziecie kilka niesamowitych wykładów. Jeśli chcecie zagłębić się w rolę czasu i długoterminowego myślenia, Fundacja Long Now jest świetnym punktem startu.

Podobnie jak poprzednie wydawnictwa, piosenka „Playing For Time” dostępna będzie w kilku wersjach: miksowali ją Tchad Blake (wydany właśnie „Dark-Side Mix”), Mark „Spike” Stent („Bright-Side Mix”) i Hans-Martin Buff („Atmos In-Side Mix”)

Premierze każdego nowego singla towarzyszy wyjątkowe dzieło sztuki. Okładka „Playing For Time” to dzieło Annette Messager. Peter Gabriel od dawna podziwia jej prace.

– Annette Messager jest wspaniałą artystką. Zobaczyłem jej prace wiele lat temu, prawie udało mi się zaangażować ją w projekt „Art from Us”. Pomyślałem, że będzie odpowiednią osobą do tej piosenki. Spójrzcie tylko na zakres jej prac, a przekonacie się, że wywarła wpływ na wielu młodszych artystów. To wspaniale, że chciała pracować nad „Playing For Time”. Gorąco zachęcam do zapoznania się z jej twórczością. Choć wiele z jej prac opiera się na śmierci i pamięci, takk naprawdę tętnią życiem.

Peter Gabriel nie tylko wydaje nową płytę. Tournée „i/o The Tour” rozpocznie się koncertem w Krakowie, 18 maja w TAURON Arenie. Bilety są już w sprzedaży.