Z okazji pierwszej pełni w 2023 roku, Peter Gabriel ujawnił utwór z nadchodzącego albumu „i/o”. Singiel „Panopticom” jest już dostępny we wszystkich serwisach cyfrowych. Okładkę zdobi praca Davida Spriggsa.

„Panopticom”, napisane i wyprodukowane przez Petera Gabriela, nagrano w Real World Studios w Wiltshire oraz The Beehive w Londynie. Jak mówi artysta:

– Utwór opiera się na pomyśle, aby zainicjować stworzenie nieskończenie rozszerzającej się i dostępnej kuli danych, nazwanej Panopticom. Zaczynamy łączyć podobnie myślących ludzi, którzy mają szansę na powołanie tego pomysłu do życia. Dzięki temu świat będzie mógł się sobie przyjrzeć i zobaczyć, co naprawdę się dzieje.


W nagrania utworu „Panopticom” zaangażowali się wieloletni współpracownicy artysty: Tony Levin, David Rhodes oraz Manu Katché, a za przejmującą elektronikę odpowiada Brian Eno. W chórkach słyszymy Ríoghnach Connolly z The Breath. Tekst częściowo jest inspirowany działalnością trzech grup: Forensic Architecture, Bellingcat oraz organizacji współzałożonej przez Petera Gabriela, która zajmuje się prawami człowieka – WITNESS.