Nadchodzi 8. edycja festiwalu Szczecin Jazz. Choć pierwsze koncerty odbędą się w marcu 2023 roku to już dziś organizator prezentuje pierwsze gwiazdy. Rusza także przedsprzedaż puli biletów w specjalnych cenach.

Festiwal odbędzie się w dniach 8-16 marca 2023 roku.

Tradycyjnie Festiwal Szczecin Jazz otworzy projekt „Jazz dla dzieciaków”. Poprowadzi go szczecińska pianistka i wykładowczyni Akademii Sztuki Joanna Gajda. Gościem specjalnym wydarzenia będzie Mietek Szcześniak. Następnie czekają nas dwie premiery: po raz pierwszy w Polsce Chad Lefkowitz-Brown i po raz pierwszy w Szczecinie Jazzmeia Horn.

Chad LB to saksofonowy fenomen. Uznanie publiczności zdobył wirtuozerią swoich wykonań i oryginalnymi improwizacjami. Jazzmeia Horn z kolei należy do najbardziej ekscytujących wokalistek w jazzie, trzykrotnie nominowana do nagrody Grammy. To tylko cześć tego co dla Was przygotowaliśmy w ramach Szczecin Jazz 2023.

Jazz dla dzieciaków – Joanna Gajda & Mietek Szcześniak
2.03.2023 g. 18.00 | Sala Kameralna, Filharmonia w Szczecinie | bilety

Tradycyjnie Festiwal Szczecin Jazz otworzy projekt „Jazz dla dzieciaków”. Poprowadzi go szczecińska pianistka i wykładowczyni Akademii Sztuki Joanna Gajda. Gościem specjalnym wydarzenia będzie Mietek Szcześniak. Szykuje się tylko dawka pozytywnej energii, ale również głęboki ukłon w stronę pierwszych edycji koncertów. Przypomnijmy, że w 2016 roku Mietek Szcześniak i Joanna Gajda wystąpili dla najmłodszych w szczecińskiej filharmonii ze specjalnie przygotowanym repertuarem.

U boku Joanny Gajdy i Mietka Szcześniaka zagrają: na saksofonie Borys Janczarski, na kontrabasie Bartosz Świątek, a na perkusji Sebastian Frankiewicz. Pojawi się też chór złożony z uczniów podstawowych szkół muzycznych. W tym roku na koncert, który będzie równocześnie interaktywnym spektaklem, złoży się 12 piosenek – standardów jazzowych z wesołymi, polskimi tekstami. Pozwoli to na zabawę, ale jednocześnie da młody odbiorcom poczucie traktowania na serio. Piosenki, choć oczywiście będą bazowały na dziecięcych tekstach, to pokażą jazz w najprawdziwszym wydaniu z niebanalną warstwą muzyczną i dynamiką.

Jazzmeia Horn
12.03.2023 g. 20.00 | Opera na Zamku w Szczecinie | bilety

Jazzmeia Horn wygrała Newark’s 2013 Sarah Vaughan International Jazz Competition. Dwa lata później ugruntowała swoje miejsce jako gwiazda jazzu po zajęciu pierwszego miejsca w Thelonious Monk International Vocal Jazz Competition. W 2017 roku, w ramach nagrody Monk Competition, wydała swój debiutancki, pełnowymiarowy album, A Social Call, nakładem Concord Records. Płyta zebrała pochwały, w tym nominację do Grammy; Horn wystąpił również na ceremonii Grammy.


Powróciła w 2019 roku ze swoim drugim albumem, Love & Liberation, który zawierał cover “Green Eyes” Erykah Badu. Otrzymał również nominację do Grammy za Najlepszy Jazzowy Album Wokalny. W 2020 roku Horn wydała swoje pierwsze big-bandowe nagranie, nominowane do Grammy Dear Love, na którym pracowała z 15-osobowym zespołem Noble Force.Jazzmeia jest jednym z wyrazistszych głosów we współczesnym jazzie, a jej koncerty to niesamowite muzyczne widowiska.

Chad LB
16.03.2023 g. 20.00 | Sala Kameralna, Filharmonia w Szczecinie | bilety

Po raz pierwszy w Polsce! Chad Lefkowitz-Brown czyli “saksofonowy fenomen”. Tak właśnie New York Daily News nazwał Chad LB. Koncertował na całym świecie z takimi gwiazdami jak Chris Botti czy Taylor Swift. Występował jako solista w premierowych zespołach takich jak Juilliard Jazz Orchestra, a wcześniej był ważnym członkiem nagrodzonej wieloma nagrodami GRAMMY Afro Latin Jazz Orchestra.

W wieku zaledwie 31 lat Chad stał się jednym z pierwszych jazzowych headlinerów swojego pokolenia, gromadząc w mediach społecznościowych b ponad 250 000 fanów na różnych platformach. Uznanie publiczności zdobył wirtuozerią swoich wykonań i oryginalnymi improwizacjami.


Chad już w wieku 11 lat był uznawany za cudowne dziecko jazzu w wieku 11 lat. Trafił pod skrzydła George’a Reeda, który był znany z tego, że wspierał takie legendy jak TeddyWilson, Buddy Tate i Marian McPartland. Chad kontynuował edukację w Brubeck Institute, prestiżowym programie stypendialnym stworzonym przez legendę jazzu Dave’aBrubecka. Podczas studiów w tym instytucie regularnie występował z Brubeckiem i był członkiem Brubeck Institute Jazz Quintet.

Chad otrzymał wiele wyróżnień podczas swojej kariery szkolnej, w tym DownBeat Magazine Student Music Awardsw takich kategoriach jak “Najlepszy solista jazzowy” i “Najlepszy oryginalny utwór.”