Nakładem BMG premierę ma nowy album Craiga Davida„22″. Płyta nagrana z Mikem Brainchildem (Sinead Harnett, IAMDDB) dowodzi, że Craig nadal pozostaje u steru swojego unikalnego, autentycznie brytyjskiego brzmienia. Muzyka, która wywołała fale na całym świecie, czyniąc go głosem jednej z najważniejszych epok w muzyce brytyjskiej, a co za tym idzie – jego osobę jako jednego z najbardziej utytułowanych artystów w historii brytyjskich list przebojów!

Album zawiera nowy singiel „Obvious” z udziałem artystki R&B Muni Long, a także wcześniej wydane single „DNA” z Galantis, „G Love” z Nippą, „My Heart’s Been Waiting For You” z Duvallem i „Who You Are” z MNEK. Craig wydaje również swoją długo oczekiwaną debiutancką książkę „What’s Your Vibe?” zapowiedzianą na 13 października.

Tytuł albumu to przede wszystkim celebracja 22 lat od czasu jego debiutu. Ale nie tylko… Jak opowiada Craig:

„W liczbie 22 i tym, co ona reprezentuje, jest pewien spirytualizm. W numerologii jest to bardzo potężna liczba, a jeżeli chodzi o liczby anielskie – wprowadza równowagę w życiu”. „Mój debiutancki album jest prawdopodobnie najbardziej wyraźnym wyrazem tego, kim jestem. Na tym albumie jest ta energia zmieszana z mądrością i doświadczeniem, które mogę wnieść do świata. Niczego jeszcze nie opanowałem, wciąż jestem nowicjuszem…” – dodaje.

Pragnienie pewnego rodzaju „uzdrowienia” również było zamysłem, kiedy zaczął pracować nad albumem latem 2020 roku, gdy świat na krótko wychodził z lockdownów. Craig mówi:

„Chcę podnieść ludzi na duchu. Chcę dać im „muzyczne uzdrowienie” bez zbędnego gadania czy prób sugerowania, co mają robić”.

Pracując nad albumem, Craig rozstawił sprzęt w swoim domowym studiu w sposób przypominający wczesne czasy, gdy był nastolatkiem tworzącym muzykę w sypialni w mieszkaniu swojej mamy w Southampton. Wspominając tworzenie albumu w trakcie lockdownu, opowiada:

„To był czas, kiedy musiałem po prostu tworzyć… Dla ludzi kreatywnych, jest to najbardziej wyzwalająca rzecz na świecie”. W końcu, gdy świat powoli zaczął się otwierać, Craig pojechał swoim samochodem do studia. „Wsiadłem do swojego Mini, pojechałem do studia i znowu przypomniało mi się, że jestem małym dzieckiem w Peugeot 206, jadącym do Ocean Village w Southampton. Ale ta codzienna podróż zupełnie zmieniła moje życie. Obserwowałem świat wokół mnie i czerpałem z niego inspirację. Pierwszą rzeczą, jaką zrobiłem po wejściu do studia, było powiedzenie Mike’owi „włącz mikrofon, nagrywamy” – wspomina.


Nowy utwór „Obvious” pokazuje umiejętność Craiga do balansowania na graniach wielu gatunków, jednocześnie mocno korzysta z płynnych i zmysłowych dźwięków, których stał się już synonimem. Jest także kolejną udaną współpracą muzyka, tym razem z Muni Long.


W swojej 22-letniej karierze współpracował ze wszystkimi, od Stinga, Kano, Diplo, KSI, a także stał się jednym z największych DJ-ów na Ibizie przy pomocy swojego soundsystemu TS5. Wielokrotnie nagradzany: otrzymał 14 nominacji do nagrody Brit Award, dwie nominacje do nagrody Grammy, cztery nagrody MOBO, trzy nagrody Ivor Novello za napisane utwory, a ostatnio nagrodę MBE za całokształt twórczości.

Odkąd po raz pierwszy pojawił się pod koniec 1999 roku z garage’owym klasykiem „Re-Rewind”, Craig 25 swoich singli doprowadził do pierwszej 40 w Wielkiej Brytanii (16 z nich w pierwszej dziesiątce), dziewięć albumów do pierwszej 40 (pięć z nich w pierwszej dziesiątce) i zgromadził ponad 5 miliardów streamów na całym świecie. W rzeczywistości ponad 1,5 miliarda z nich pochodziło z jego ostatnich wydawnictw, powracającego na szczyty list przebojów albumu „Following My Intuition” z 2016 roku i The Time Is Now” z 2018 roku, który utrwalił jego pozycję na rynku.

Jako jeden z najbardziej lubianych artystów w Wielkiej Brytanii, Craig nieustannie pojawiał się na brytyjskich listach przebojów, jednocześnie zahaczając o wiele gatunków. Jego niemal kultowa pierwsza płyta „Born To Do It” wywarła ogromny wpływ na kulturę brytyjską i wyniosła UK garage z podziemia na czoło głównego nurtu. Oprócz tego Craig może się pochwalić jedną z najbardziej udanych i długoletnich rezydencji na Ibizie, grając w Ibiza Rocks przez 5 sezonów. Craig wróci na Ibiza Rocks jeszcze w tym roku.

Craig nadal pozostaje u steru swojego unikalnego, autentycznie brytyjskiego brzmienia. Muzyka, która wywołała fale na całym świecie, czyniąc go głosem jednej z najważniejszych epok w muzyce brytyjskiej, a co za tym idzie – jego osobę jako jednego z najbardziej utytułowanych artystów w historii brytyjskich list przebojów!