Decyzją jury w składzie: Adam Pierończyk, Trilok Gurtu oraz Reinier Baas, Grand Prix Jazz Juniors 2022 zdobyli ex aequo kubańscy muzycy z Trio Ílú oraz polski kwartet ZIEMIA. Druga nagroda przypadła duetowi z Wybrzeża Jopek / Klemensiewicz. Trzecia nagroda powędrowała natomiast do wrocławskiego zespołu Tantfreaky.

(c) Michał Łepecki


Sześć zespołów które znalazły się w finale tegorocznej edycji konkursu Jazz Juniors zaprezentowało się 28 września na scenie krakowskiej Cricoteki. Oceniało ich nie tylko jury konkursowe, ale także Rada Partnerów Międzynarodowych.

– Co roku jestem bardzo zadowolony ze składu jury, który udało mi się zaprosić, ale w tym roku szczególnie. Pojawił się u nas człowiek legenda – Trilok Gurtu, który mógłby być ozdobą każdego festiwalu – powiedział Adam Pierończyk, przewodniczący jury, dyrektor artystyczny Festiwalu. – Dla młodych muzyków biorących udział w tegorocznym konkursie Jazz Juniors występ przed takim artystą na pewno był wielkim przeżyciem. Przyznaliśmy cztery, a nie trzy nagrody, bo Grand Prix przypadło ex aequo dwóm zespołom. Jeden z nich tworzą muzycy z Kuby, którzy od niedawna żyją w naszym kraju. Cieszę się, że zostali nagrodzeni, zauważeni i mogą się czuć przyjęci do muzycznej rodziny w Polsce. Zwłaszcza w dzisiejszych czasach, gdy świat jest bardzo podzielony, jednanie się jest czymś o wiele bardziej cennym niż jeszcze pół roku temu, kiedy zaczęła się wojna na Ukrainie…

Decyzją jurorów:

laureatami I nagrody Grand Prix 46. edycji Jazz Juniors zostali ex aequo (po 5000 zł): 
Trio Ílú nawiązujące do muzycznej kultury Kuby, którego członkowie pochodzą z tego kraju i mieszkają w Polsce oraz kwartet jazzowy ZIEMIA, który już w zeszłym roku znalazł się w gronie finalistów Jazz Juniors 2021
 
II nagroda (4000 zł) powędrowała:
do duetu Jopek/ Klemensiewicz z Wybrzeża, tworzącego improwizacje w oparciu o muzykę impresjonistyczną i polską muzykę ludową
 
III nagrodę (3000 zł) otrzymał:
zespół Tantfreaky – sześciu wrocławskich muzyków, łączących nowoczesne elektro-akustyczne brzmienia z wibrującym śpiewem frontwoman.


Oprócz trzech głównych nagród, jak co roku zostały przyznane również nagrody specjalne. Śledząca konkursowe występy Rada Partnerów Międzynarodowych Jazz Juniors po raz kolejny zaprosiła wybrane zespoły do udziału w festiwalach i koncertach:

  • Ivan Blagojevic z Nisville Jazz Festival w Serbii zaprosił zespół Tantfreaky.
  • Trio Ílú otrzymało zaproszenia od Tamasa Bognara z Opus Jazz Club /Węgry/, zaprosili je również Ratko Zjaca z More & Jazz Festival w Chorwacji oraz Tomasso Caggiani z NiCa Jazz Festival w Hiszpanii.
  • Enrico Moccia z Fara Music Festival we Włoszech oraz Michał Hajduk z NOSPR wystosowali zaproszenia dla duetu Jopek / Klemensiewicz.
  • Natomiast Jakub Krzeszowski „Jazz po polsku” wybrał dwa zespoły – Kwartet ZIEMIA oraz Filip Żółtowski Quartet.

Tradycyjnie w Konkursie Jazz Juniors przyznana została Nagroda im. Janusza Muniaka (5000 zł), ufundowana przez Browar Trzech Kumpli. Otrzymał ją saksofonista Ílú – Joaquin Sosa.