Pięcioosobowy kolektyw Butcher Brown z Richmond prezentuje nowy, big-bandowy album „Butcher Brown Presents Triple Trey” (gościnnie: Tennishu i R4ND4ZZO BIGB4ND). Wydawnictwo ukazało się 16 września nakładem Concord Jazz. Płytę promują single „777”, „Unbelievable” oraz „Liquid Light”.

Nowy album został pierwotnie napisany i wyprodukowany przez MC i multiinstrumentalistę zespołu Tennishu jako album hip-hopowy, ale od tego czasu przekształcił się w eklektyczną odę Butchera Browna do big-bandu. „Butcher Brown Presents Triple Trey” prezentuje nowatorskie podejście do klasycznego jazzu. Wraz z zespołem R4ND4ZZO BIGB4ND stworzyli kolaż jazzowych suit zręcznie wplecionych w hip-hopowy album, z elementami soulu, funku i rocka, kształtujących muzyczną tożsamość zespołu.


Zespół jest świeżo po wspólnym występie z Pink Siifu na Pitchfork Music Festival w Chicago i wyprzedanym Blue Note Jazz Festival w Napa Valley. We wrześniu wystąpią na Afropunk Fest na Brooklynie, a także na DC Jazz Fest w Waszyngtonie, Monterey Jazz Festival w Kalifornii oraz na imprezie z okazji wydania albumu w Charlottesville. Okładka albumu została stworzona przez znanego projektanta Lou Beacha (twórcę-klasyka „Weather Report” z 1977 roku, „Heavy Weather” i najnowszego albumu Butcher Brown „#KingButch”).

Nowy album jest pierwszym projektem Butchera Browna, odkąd w zeszłym roku zagrali prosto z dachu Richmond w serii NPR Tiny Desk (At Home) i współpracowali z Alexem Isleyem nad coverem Patrice Rushen „Remind Me”. Po trasie koncertowej z Kamasim Washingtonem (2019), Butcher Brown w 2020 roku wydał swój ósmy album „#KingButch”, który zawiera utwór „Tidal Wave”. Album otrzymał wspaniałe recenzje od Bandcamp, OkayPlayer i NPR, który uznał płytę za „wspaniały mariaż hip-hopu i jazzu”.


Początek historii zespołu zaczyna się w Richmond, gdzie kilku członków brało udział w programie jazzowym VCU, a każdy z nich był częścią tętniącej życiem sceny muzycznej miasta. Pomiędzy zajęciami i występami w lokalnych klubach, wszyscy gromadzili się w domowym studio Harrisona – Jellowstone. Jam session przerodziły się w sesje, którym towarzyszyły taśmy z bitami znanego producenta z Richmond – Ohbliva, zmysłowy, funkowy i innowacyjny neo-soul D’Angelo oraz muzyka z płyty „Power to the People” saksofonisty Joe Hendersona. Butcher Brown zadebiutował w 2014 roku albumem „All Purpose Music”, 76-minutową, napędzaną jazzem odyseją do każdego gatunku będącego w zasięgu zespołu.

Ich twórczość powstawała z inspiracji, jakie czerpali z taśm beatowych („Grown Folk”, 2015) czy soulowych i rockowych wpływów rodem z południa Stanów („The Healer”, 2015 i „Virginia Noir”, 2016). Następnie powstał ich energetyczny album koncertowy („Live at Vagabond”, 2017), kompilacja jazzowo-funkowej fuzji („Camden Session”, 2018) oraz hołd dla Afrobeatu („Afrokuti”, 2018). Po trasach koncertowych z Galactic, Lettuce, a także gigantem jazzu Kamasim Washingtonem, Butcher Brown zadebiutował w Concord Jazz z albumem „#KingButch” z 2020 roku. Płytę nagrali w Jellowstone, nie ograniczając swojej kreatywności do kompozycji, które można łatwo odtworzyć na żywo. Tym samym zatarli granice między soul-jazzem i boom-bapem, eliminując podział między p-funkem a nowoczesnym funkiem i ozdabiając to akcentami bossa novy. Wzbogacony o rap Tennishu zespół znalazł się na nowym terytorium, jednocześnie będąc bliżej swoich korzeni niż kiedykolwiek. Ich wyjątkowy NPR Tiny Desk Concert, doskonale przyjęta trasa po Europie, czy cover utworu „Remind Me” Patrice’a Rushena w 2021 roku z udziałem Alexa Isleya dowiódł, że ich zasięg pozostaje nieograniczony.