Po długiej fali upałów, znajdując otuchę w bitach letniego bangera “Cracker Island (feat. Thundercat)”Gorillaz ogłaszają premierę nowego studyjnego albumu. Płyta zatytułowana “Cracker Island” ukaże się 24 lutego 2023 roku.


Wraz informacją o nadchodzącym wydawnictwie, zespół podzielił się również nowym utworem “New Gold”, w którym udzielają się Tame Impala i Bootie Brown. Piosenka została po raz pierwszy wykonana na żywo podczas wyprzedanego festiwalu All Points East w Londynie, który odbył się w tym miesiącu. Na scenie do Gorillaz dołączyli Tame Impala(psychodeliczny projekt dowodzony przez australijskiego multiinstrumentalistę Kevina Parkera) oraz stały współpracownik wirtualnej kapeli, Bootie Brown znany z pochodzącej z South Central w Los Angeles hiphopowej formacji The Pharcyde.

“Cracker Island” to dźwięk zmiany i chór kolektywu – mówi Noodle.

Kiedy nadejdzie czas, trzeba być gotowym na przekroczenie bramy. Na Cracker Island są kody dostępu… – dodaje Russel Hobbs.

Uświęcone brzmienia “Cracker Island” będą ścieżka dźwiękową wspólnego przeniesienia do nowego wymiaru! DOŁĄCZ DO MNIE! – podsumowuje Murdoc Niccals.

“Cracker Island”, czyli ósmy studyjny album Gorillaz. To energetyczny, żywiołowy, przekraczający granice gatunków zbiór 10 utworów, w których gościnnie pojawiają się współpracownicy z najwyższej półki: Stevie NicksAdeleye OmotayoThundercatTame ImpalaBad Bunny i Bootie Brown oraz Beck. Nagrywany w Londynie i Los Angeles na początku tego roku materiał został wyprodukowany przez ośmiokrotnie nagrodzonego Grammy producenta / multiinstrumentalistę / autora piosenek, niezwykłego Grega Kurstina, a także Gorillaz i Remiego Kabakę Jr.

Oryginalnie działająca w Kong Studios w zachodnim Londynie grupa wyrzutków – MurdocNoodleRussel i 2D – przeniosła się do Silverlake w Kalifornii i zwerbowała nowych członków, by dołączyli do “The Last Cult”(“Ostatniej sekty”) w poszukiwaniu prawdy, która naprawi świat. Według doniesień z Kalifornii, Murdoc jest zakochany w sąsiadce, Russel cały czas ogląda telewizję, Noodle opracowuje podręcznik mądrości i wiedzy, a 2D jest zajęty byciem 2D.

Gorillaz zainaugurowali wakacje psychodelicznym klipem do singla “Cracker Island” feat. Thundercat, który ukazał się w lipcu. Za reżyserię teledysku odpowiadają współtwórca Gorillaz Jamie Hewlett oraz nominowany do Grammy Fx Gob z Nexus Studios. Wideo “Cracker Island”, które zabiera widzów w nocną podróż po Mieście Aniołów, dotarło do top 10 zestawienia Music Video na YouTube w  Irlandii, Wielkiej Brytanii, Stanach Zjednoczonych, Australii i Kanadzie. Obecnie klip ma 12,5 milionów odsłon po tym, jak w 10 dni zgromadził 10 milionów. Teledysk spopularyzował konto Gorillaz na TikToku, gdzie zespół ma obecnie 2 miliony followersów.