Od września do grudnia, w dwóch warszawskich klubach – BARdzo Bardzo i Jassmine – zobaczymy cykl koncertów z udziałem wybitnych muzyków jazzowych. W ramach projektu JAZZ PO POLSKU odbędzie się 25 wydarzeń, które zostaną zarejestrowane w formacie audiowizualnym, a następnie wydane w Chinach i Korei. Seria rozpocznie się w pierwszy weekend września koncertami zespołów Stanisław Słowiński Quintet, Imagination Quartet i Schmidt Electric feat. Jakub Mizeracki.

W ramach projektu JAZZ PO POLSKU „Live Session for China & Korea 2022” publiczność będzie miała okazję nie tylko posłuchać autorskiej muzyki czołowych polskich jazzmanów, ale także wziąć udział w na-graniach koncertów. Zarejestrowane w formie audio i wideo występy, zostaną następnie wydane w azjatycki-ch serwisach streamingowych. W Warszawie wystąpią muzycy z różnych zakątków Polski, m.in.: Confusion Project, Tomasz Chyła Quintet, Aga Derlak Trio, HoTS, Marcin Pater Trio, Rafał Sarnecki Quintet, Gniewomir Tomczyk, Piotr Budniak Essential Group, Ignacy Wiśniewski Trio. Zagrają także przedstawiciele młodej sceny, m.in. Kuba Kotowicz Quartet, Miłosz Oleniecki Trio, Franciszek Pospieszalski Trio, JAH Trio i Unleashed Cooperation. W ramach cyklu zobaczymy także występ big bandu Warsaw Improvisers Orchestra, pod kierownictwem brytyjskiego saksofonisty Raya Dickaty. Koncerty będą się odbywać się od 2 września do 26 grudnia w warszawskich klubach BARdzo Bardzo (ul. Nowogrodzka 11) i Jassmine (ul. Wilcza 73). 

Wszystkie koncerty zostaną wydane w Chinach i Korei, a także będą retransmitowane w sobotnie wieczory na antenie Radia Nowy Świat. Nagrania ukażą się na azjatyckich platformach streamingowych, w większo-ści nieznanych i niedostępnych w Europie. Zaliczają się do nich m.in.: chińskie QQ Music, Net Easy Music, Ximalaya FM i koreańskie: Melon, Bugs, VIBE. 

„Celem projektu Live Sessions jest podtrzymanie zaintere-sowania polskim jazzem na największym i najnowocześniejszym rynku muzycznym na świecie oraz zapropo-nowanie nowych, alternatywnych narzędzi promocji polskiej kultury w niekończącym się lockdownie. To wła-śnie jazz, zaraz po twórczości polskich klasyków i pisarzy, jest najbardziej rozpoznawalną polską marką kul-tury w Azji” – mówi Jakub Krzeszowski, twórca JAZZ PO POLSKU

Bilety można zakupić, m.in. tutaj.

Celem projektu JAZZ PO POLSKU od 2012 roku jest promocja polskiego jazzu poza granicami kraju, a jej głównym rynkiem jest Azja, gdzie dotychczas odbyło się 300 wydarzeń. Polscy muzycy w ramach organizowanych tras koncertowych odwiedzali głównie Chiny i Koreę, ale również dalsze zakątki – Indonezję, Kirgistan, Malezję, Mongolię, Uzbekistan i Wietnam. 

„Wszystkie inicjatywy koncertowe w Azji zostały odłożone w czasie. Nie oznacza to jednak, wstrzymania naszej działalność. Rozwijamy nowe formy obecności na lokalnych rynkach, takie które nie wymagają międzynarodowych podróży. Przykładem takiego projektu jest Live Sessions, dzięki któremu polski jazz będzie bardziej dostępny dla azjatyckich odbiorców. W efekcie powstanie dedykowana kolekcja nagrań, która zostanie wydana w sposób cyfrowy w lokalnych sieciach streamingowych. W nagraniach weźmie udział prawie setka artystów, zarówno tych którzy występowali Azji w ramach projektu JAZZ PO POLSKU, jak i tych, którzy ze względu na pandemię nie zdążyli” – dodaje Krzeszowski.

W ramach współpracy dwustronnej, również w Polsce odbywają się występy zespołów z Azji.

Projekt JAZZ PO POLSKU „Live Sessions for China and Korea 2022” jest organizowany przez Fundację JAZZ PO POLSKU i dofinansowany ze środków Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego pochodzących z „Funduszu Promocji Kultury”, państwowego funduszu celowego. 

Patronat honorowy objął Prezydent Miasta Stołecznego Warszawy Rafał Trzaskowski, Ambasada RP w Seulu, Konsulat Generalny RP w Kantonie, Konsulat Generalny RP w Szanghaju. Partnerami projektu są Instytut Polski w Pekinie, Fundacja Instytut Dyplomacji Gospodarczej, Fundacja Agencji Rozwoju Przemysłu, Stowarzyszenie Pomorskie w Chinach, Fundacja BARdzo Bardzo, Jazz Session, Jassmine. Patroni medialni: Radio Nowy Świat, Magazyn Jazz Forum, Jazzsoul.pl, Chiny24.com, Radio Jazz Po Polsku.

Patronat honorowy objął Prezydent Miasta Stołecznego Warszawy Rafał Trzaskowski, Ambasada RP w Seulu, Konsulat Generalny RP w Kantonie, Konsulat Generalny RP w Szanghaju. Partnerami projektu są Instytut Polski w Pekinie, Fundacja Instytut Dyplomacji Gospodarczej, Fundacja Agencji Rozwoju Przemysłu, Stowarzyszenie Pomorskie w Chinach, Fundacja BARdzo Bardzo, Jazz Session, Jassmine. Partnerem logistycznym jest Volvo Cars Poland. Patroni medialni: Radio Nowy Świat, Magazyn Jazz Forum, Jazzsoul.pl, Chiny24.com, Radio Jazz Po Polsku.