Marcin Wasilewski Trio uznawany jest za jedną z najwybitniejszych i unikatowych formacji jazzowych swojego pokolenia, cieszy się wielkim uznaniem na scenie krajowej i zagranicznej.

Przez 25 lat wspólnego grania, znakiem rozpoznawczym tria stała się wyjątkowa płynność i symbioza brzmienia. To czyni twórczość Wasilewskiego i jego Tria absolutnie wyjątkową. Usłyszymy ostatni, nagrodzony Fryderykiem album tria “En attendant”. To siódma płyta w dorobku zespołu nagrany dla prestiżowej wytwórni ECM.


To niekwestionowana gwiazda polskiego jazzu i najbardziej znane na świecie polskie trio jazzowe. Zespół od ponad 25 lat występujący w niezmiennym składzie, uznawany przez międzynarodowych krytyków za jedną z najwybitniejszych i najbardziej unikalnych formacji jazzowych swojego pokolenia, ciesząc się jednocześnie uznaniem fanów jazzu na całym świecie.

Nagrywają dla prestiżowej wytwórni ECM Records. Dotychczas cztery spośród sześciu nagranych dla ECM Records albumy otrzymywały nagrodę Fryderyka jako Album Roku Jazz i zawsze zbierają znakomite recenzje nie tylko w jazzowej prasie zagranicznej na całym świecie, a Marcin Wasilewski już pięć razy odbierał statuetkę jako Artysta Roku w jazzie.

Muzycy Tria przez ponad 20 lat współpracowali z Tomaszem Stańko w jego Kwartecie (przez 15 lat będąc stałymi współpracownikami). Ponadto współpracowali (jako trio lub osobno) z największymi nazwiskami w jazzie, takimi jak (m.in.): Branford Marsalis, Jan Garbarek, Joe Lovano, Charles Lloyd, Al Foster, Nils Petter Molvær, Manu Katché, Dino Saluzzi, Bobo Stenson i wielu innych w tym cała czołówka polskich artystów jazzowych.

Najnowszy album Tria pt. “En attendant” został nagrodzony statuetką Fryderyk 2022 w kategorii Album Roku Jazz, a Marcin Wasilewski otrzymał Fryderyka 2022 w kategorii Artysta Roku Jazz i jest to jego jedenasty Fryderyk! W tym roku zespół był nominowany również do Niemieckiej Nagrody Jazzowej 2022 (Deutscher Jazzpreis) w kategorii Najlepszy Zespół Zagraniczny.

Na albumie „En attendant” wśród kompozycji tria, znalazły się również „Glimmer of Hope” Marcina Wasilewskiego, ponadczasowy „Vashkar” Carli Bley, legendarny utwór grupy The Doors – „Riders on the Storm”, a także Wariacje Goldbergowskie Johanna Sebastiana Bacha.

Przez 25 lat wspólnego grania, znakiem rozpoznawczym tria stała się wyjątkowa płynność i symbioza brzmienia. To czyni twórczość Wasilewskiego (pianisty), Kurkiewicza (basisty) i Miśkiewicza (perkusisty) absolutnie wyjątkową.

Marcin Wasilewski Trio wystąpi już dzisiaj, o godz. 19:00 na warszawskiej Starówce. Wstęp wolny.