14 października ukaże się niezwykły nowy album, wyprodukowany przez Larry’ego Kleina, prezentujący oszałamiające interpretacje utworów legendarnego piosenkarza i autora tekstów Leonarda Cohena. Wśród wykonawców: Norah Jones, Peter Gabriel, Gregory Porter, Sarah McLachlan, Luciana Souza, James Taylor, Iggy Pop, Mavis Staples, David Gray i Nathaniel Rateliff. Wersji „Coming Back to YouTaylora można posłuchać już dziś. „Here It Is” będzie dostępne na ekskluzywnym kolorowym winylu D2C, czarnym winylu, płycie CD lub do pobrania w wersji cyfrowej.

„Leonard Cohen był przyjacielem od 1982 roku, a w ciągu ostatnich 15 lat swojego życia stał się bliskim przyjacielem. Był prawdopodobnie najmądrzejszym i najzabawniejszym przyjacielem, jakiego miałem, i kimś, kogo bardzo lubiłem pod każdym względem. Po jego śmierci często łapałem się na coverowaniu jego piosenek z innymi artystami, z którymi pracowałem. Jednym z powodów jest oczywiście to, że piosenki są tak dobre – w pewnym sensie Leonard jest najlepszym autorem piosenek popowych w historii” – mówi Klein.

Klein postanowił połaczyć wokalistów z różnych gatunków z wyjątkowym zespołem muzyków jazzowych – lub, jak to ujął, „grupą najbardziej przewidujących i patrzących w przyszłość muzyków w jazzie” – gitarzysta Bill Frisell, saksofonista Immanuel Wilkins, pianista Kevin Hays, basista Scott Colley i perkusista Nate Smith z gościnnym udziałem Grega Leisza na gitarze pedałowej i Larry’ego Goldingsa na organach.

„Kiedy Larry Klein zaprosił mnie do przygotowania albumu w hołdzie Leonardowi Cohenowi, natychmiast się zgodziłem. Zarówno dlatego, że Larry jest świetnym producentem doskonałych nagrań i dobrym przyjacielem, a także dlatego, że, jak prawie wszyscy w moim pokoleniu, szanuję Leonarda Cohena. Gdy tylko zacząłem szukać własnych muzycznych preferencji, piosenki Cohena znalazły się wśród moich nielicznych ulubionych i miały duży wpływ na mój rozwój jako autora piosenek. W przypadku projektu przyciągnął mnie stosunkowo mało znany utwór, który był dla mnie nowy, „Coming Back To You”. Larry zdecydował się na nagranie piosenki w oryginalnej tonacji Cohena, która z pewnością znajdowała się na dole mojego zakresu. Ale jakoś wyprowadzenie mnie z mojej strefy komfortu pomogło mi znaleźć własne podejście do utworu. Podobnie jak większość tekstów Leonarda Cohena, również i ten głęboko rezonuje z jego rozpaczliwym i beznadziejnym podejściem do ponurego krajobrazu miłości i przywiązania” – mówi James Taylor.


12 utworów na albumie oferuje pełen wachlarz kompozycji Cohena, od utworów zaczerpniętych z jego ukochanego debiutu z 1967 roku, aż po fragmenty z jego ostatniego albumu, „You Want It Darker”, wydanego zaledwie kilka dni przed jego śmiercią w 2016 roku. Zawiera niektóre z jego najbardziej znanych klasyków oraz te mniej znane, wszystkie ożywione dzięki przemyślanym i nieoczekiwanym aranżacjom i występom. Powstała kolekcja ostatecznie przypomina koncepcję, która kierowała produkcją Kleina w 2007 roku przy produkcji albumu „Herbie Hancock River: The Joni Letters”, który zdobył nagrodę GRAMMY za Album Roku (i na którym jednym z wyróżnionych wokalistów był w rzeczywistości Leonard Cohen).